شناسه خبر: 11582 منتشر شده در مورخ: 1398/03/27 ساعت: 09:24 گروه: آب و محیط زیست
فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد

فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد است، گفت: باید در گردشگری آب این فرهنگ به طور خاص دیده شود.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«محمدمهدی جوادیان‌زاده» در نشستی که به منظور بررسی سند آمایش استان در دانشگاه یزد برگزار شد، با تاکید بر اهمیت روشن شدن این موضوع که آیا آب به دنبال توسعه  است یا توسعه به دنبال آب، اظهار کرد: به هر حال صنایع پر آبخواه صنایع آلاینده هستند و صنعتی که پر آبخواه است، به دلیل پسابی که از آن به جا می‌ماند، آلودگی ایجاد می‌کند بنابراین نمی‌توانیم هم خواستار صنعت سبز باشیم و هم حجم زیادی آب را برای صنعت بخواهیم.

 
وی با بیان این که کشاورزی استان 85 درصد مصرف آب خشک‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: شاخص‌ها نشان دهنده این است که سهم اشتغال در کشاورزی 8.7 درصد و سهم ارزش افزوده استان از این بخش 14.7 درصد است که برای این حجم آب مصرفی، شاخص‌های پایینی است و متاسفانه در سند آمایش استان برای این موضوع تدبیری  اندیشیده نشده است.
 
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد در ادامه تصریح کرد: برای افزایش اشتغال در بخش کشاورزی باید روی صنایع وابسته به کشاورزی تاکید شود.
 
جوادیان زاده در ادامه به گردشگری آب نیز اشاره و بیان کرد: در کویری‌ترین نقطه کشور یک تمدن دو یا سه هزار ساله داریم که بیانگر فرهنگ مصرف و تامین آب کم‌نظیری در دنیاست ولی متاسفانه اکنون هم خودمان و هم دنیا نسبت به این فرهنگ که میراث ناملموس است بی‌توجه شده‌اند لذا باید در گردشگری آب، این فرهنگ به طور خاص دیده شود.
 
این مسئول در پایان در مورد صنایع موجود هم گفت: در این سند بر حفظ وضع موجود تاکید شده و به نظر می‌رسد این هم با دیدگاه‌هایی که در ادامه سند آمایش راجعه به صنعت سبز آمده، هم‌خوانی ندارد و باید تغییر کند و موضوع حفظ و بهسازی صنایع موجود ارتقاء یابد.
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0477 sec