شناسه خبر: 11567 منتشر شده در مورخ: 1398/03/05 ساعت: 09:11 گروه: آب و محیط زیست
تفکیک آب شرب یزد به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تفکیک آب شرب یزد به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به ضرورت بازنگری طرح تهیه شده تفکیک آب شرب از آب خام، گفت: اجرای کامل طرح تفکیک آب شرب از آب خام در سطح شهر یزد به بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیدر پنجاه سال گذشته بهره‌برداری گسترده‌ای از منابع آب‌های زیرزمینی به گونه‌ای انجام شده که اکثر سفره‌های آب‌های زیرزمینی این استان با افت سطح مواجه و کیفیت آب‌های زیرزمینی نیز به دلیل برداشت از زبانه‌های آب‌های شیرین و هجوم آب‌های شور تنزل یافته ‌است.

 
تنها منبع آبی استان یزد آب‌های زیرزمینی و خط انتقال آب به یزد است که اولی با افت کمی و کیفی و دومی با صدمه پذیری روبرو است.
 
برای تأمین آب مورد نیاز استان یزد چاره‌ای جز برنامه‌ریزی پایدار به منظور استفاده‌ بهینه از منابع موجود نیست، پس منطق ایجاب می‌کند که آب‌های محدود را که دارای بهترین کیفیت هستند به آب شرب اختصاص و سایر منابع که از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند را برای سایر مصارف در ‌نظر گرفت.
 
طرح تفکیک آب شرب از آب خام یکی از موثرترین راهکارهای تأمین و ذخیره منابع موجود در استان است که نقش مهمی در مدیریت مصرف ایفا می‌کند.
 
«سپنتا نیکنام» رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنای یزد با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف آب برای تأمین نیازهای مختلف در سطح شهر یزد، اظهار کرد:‌ بعد از راه‌اندازی کارگروه آب در سطح استان بحث جداسازی آب شرب از آب خام در دستور کار شهرداری یزد قرار گرفته است.
 
وی با بیان این‌‎که بارندگی‌های اخیر نباید توجه به حساسیت تأمین آب در یزد را کاهش دهد،‌افزود: مدیریت مصرف آب از جمله اقدامات حائز اهمیت تأمین آب مورد نیاز است که به مشارکت مستمر اقشار مختلف جامعه نیاز دارد.
 
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد در ادامه با اشاره به ضرورت بازنگری طرح تفکیک آب شرب از آب خام که در سال 1388 تهیه شده است،‌ گفت:‌ بازنگری این مهم به اعتباری بالغ بر 175 میلیون تومان نیاز دارد.
 
نیکنام اختصاص هشت میلیارد تومان اعتبار به آغاز عملیات اجرایی طرح تفکیک آب شرب یزد در سال 98 را از جمله اقدامات انجام شده و در دستور کار این دوره شورای شهر دانست و بیان کرد:‌ بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام کامل طرح تفکیک آب شرب از آب خام در سطح شهر یزد نیاز است.
 
فضای سبز یزد به لوله گذاری آب خام تجهیز می‌شود
 
«صفدرپور» رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری با بیان این‌که بخشی از فضای سبز شهر یزد مجهز به لوله گذاری آب خام شده است،‌ خاطرنشان کرد: عملیات اجرای لوله گذاری جهت انتقال آب خام در بلوار جمهوری و پارک امام هادی (ع)  از جمله اقدامات این سازمان در راستاس تفکیک آب شرب از آب خام در یزد است.
 
وی افزود: فضای سبز به عنوان یکی از موثرترین پدیده‌های محیط زیست، پیوسته و در همه ادوار مورد تاکید بوده و برای حفاظت و گسترش آن داشتن مدیریت صحیح و استفاده درست  هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی از اساسی ترین نیاز شهرداری است.
 
رییس سازمان سیما و منظر شهرداری یزد گفت:‌ یکی از اهداف این سازمان، استفاده از آب غیر شرب و سیستم انتقال آب خام جهت آبیاری فضای سبز است تا با حذف روش آبیاری با تانکر، گامی در جهت سهولت آبیاری فضای سبز فراهم شود.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: در ادامه این طرح، اجرای لوله گذاری فضای سبز بلوار جمهوری از سه راه استقلال تا میدان دروازه قران به طول دو هزار متر در حال انجام بوده که از لوله‌های پلی اتیلن ۶۳ و ۱۲۵ استقاده شده است.
 
وی در پایان گفت: پارک امام هادی (ع) نیز به طول ۴۰۰ متر لوله گذاری شده و فضای سبز دیگر مناطق نیز به منظور اتصال به شبکه آب خام در دستور کار سازمان است.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0540 sec