شناسه خبر: 11523 منتشر شده در مورخ: 1398/01/25 ساعت: 17:54 گروه: آب و محیط زیست
بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشت/ایران همچنان نیازمند بارورسازی ابرهاست
مدیر مرکز ملی باروری ابرها:

بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشت/ایران همچنان نیازمند بارورسازی ابرهاست

مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد با بیان این که بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته و این عملیات در هنگام احتمال سیل متوقف است، گفت: تضمینی برای بارندگی‌های آینده در کشور وجود ندارد لذا همچنان به مصرف بهینه و بارورسازی ابرها نیاز داریم.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«فرید گلکار» ، با اشاره به عدم اجرای طرح بارورسازی ابرها در سال گذشته، اظهار کرد: این طرح به دلیل مشکلات مختلفی از جمله مسائل مالی در هیچ استانی از جمله یزد انجام نشد.

 
وی با بیان این که بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته است، افزود: در هر زمانی که با افزایش بارش مواجه شویم و از سوی سازمان‌های مسئول خطر وقوع سیل اعلام شود، عملیات بارورسازی ابرها متوقف می‌شود.
 
مدیر مرکز باروری ابرها تاکید کرد: این موضوع، یک پروتکل است و از زمان تاسیس مرکز ملی باروری ابرها، به این قاعده پایبند بوده‌ایم.
 
وی در ادامه با اشاره به این که در سال جاری اجرای طرح بارورسازی ابرها با مشکلی مواجه نیست، تصریح کرد: به دلیل مشکلات انباشته ناشی از کمی بارش‌ها و آسیب جدی وارد شده به منابع آب‌های زیرزمینی کشور، نیاز به مصرف بهینه و تولید اضافه بارش و آب در کشور همچنان وجود دارد.
 
گلکار با اشاره به این که میانگین بارش کشور خشک و نیمه خشکی همچون ایران حتی در صورت وقوع بارش‌های در حد نرمال و میانگین تاریخی، معادل یک سوم میانگین جهانی است، بیان کرد: به همین دلیل نیز در صورتی که بارش سالانه سه برابر میانگین تاریخی شود، تازه به میانگین جهانی خواهیم رسید.
 
این مسئول در پایان گفت: با توجه به این که تضمینی برای بارندگی‌های آینده وجود ندارد و مشخص نیست در سال‌های آینده وضعیت بارش کشور چگونه باشد، همچنان به مصرف بهینه و بارورسازی ابرها نیاز داریم.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0583 sec