شناسه خبر: 11517 منتشر شده در مورخ: 1398/01/23 ساعت: 08:22 گروه: آب و محیط زیست
سیلاب‌های کوچک هم یزد را تهدید می‌کند

سیلاب‌های کوچک هم یزد را تهدید می‌کند

یک عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به آسیب پذیری یزد به علت تغییر کاربری‌های زیست محیطی غیرکارشناسی، گفت: سیلاب‌های کوچک یزد را تهدید می‌‍کند .
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«مهران فاطمی»، با بیان این‌که در راستای جلوگیری و کاهش خسارات ناشی از سیل باید پدیده سیلاب از زوایای مختلفی بررسی شود، اظهار کرد: بارندگی های اخیر شهر یزد سیلاب نبود ولی از نگاه آبخیزداری شهری سیلاب کوچک محسوب می شد .

 
وی با اشاره به این که آسیب پذیری یزد نسبت به سیلاب به علت دستکاری های حساب نشده، بدون نگاه بلند مدت و همه جانبه بسیار زیاد است، افزود: تاب آوری جامعه در برابر ریسک خطر پدیده سیل بسیار کم است به گونه ای که سیلاب های کوچک نیز بسیار تاثیر برانگیز و خسارت زا است .
 
این عضو هیأت علمی دانشگاه میبد با بیان این که شهر یزد از نظر هیدرولوژیکی محیطی بسته است، گفت: بنابراین برای کاهش مخاطرات سیلاب های شهری در مرحله اول نبایستی اجازه داد رواناب وارد شهر یزد شود و در مرحله بعد هم باید برنامه ریزی کرد تا رواناب موجود در سطح شهر نفوذ کند یا تبخیر شود .
 
این استاد زمین شناسی با گرایش مخاطرات آب و هوایی در پایان خاطرنشان کرد: با احداث چاه های جذبی، مخازن بزرگ زیرزمینی و انحراف سیلاب های محتمل می توان از آسیب  سیل به بافت قدیمی و تاریخی استان جلوگیری کرد .
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0530 sec