شناسه خبر: 11515 منتشر شده در مورخ: 1398/01/22 ساعت: 14:12 گروه: آب و کشاورزی
54 درصد محصول کشاورزی یزد با چهار درصد آب تولید می‌شود

54 درصد محصول کشاورزی یزد با چهار درصد آب تولید می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد می‌گوید: 54 درصد از یک‌ میلیون و 600 هزار تن محصول کشاورزی استان با صرف چهار درصد آب تولید می‌شود که این شیوه بهره‌وری همان استفاده از توان شرکت‌ های دانش‌بنیان است که بسیار هم مورد تأکید مقام معظم رهبری است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی سید جمال سجادی پور  در دیدار با امام‌ جمعه ابرکوه با اشاره به نامگذاری 98 به رونق تولید، افزود: کشاورزان سخت‌کوش یزدی قدر آب را می‌شناسند و به همین دلیل با کمترین میزان آب بیشترین محصول را در این استان کویری تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند. 

وی تصریح کرد: معظم له بسیار تأکید دارند، با کمک علم روز و با استفاده از توان و کارآیی نیروهای شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت افزایش تولید محصول کشاورزی در کشور حرکت کنیم . 
وی با اشاره به اینکه با تحریم‌های ظالمانه دشمن ، واردات برخی مواد غذایی به ایران با مشکل روبروست، تأکید کرد: بعضاً در انتقال فراورده‌های دامی از استانی به استان دیگر هم متاسفانه بنا به برخی تصمیم گیری های منطقه ای با مشکل روبرو هستیم. 
این مسئول بخش کشاورزی استانیادآور شد: تحریم‌ها و مشکلات هیچ خللی در اراده ملت ایران ایجاد نکرده و نخواهد کرد چرا که در هشت سال دفاع مقدس حتی از تأمین جزئی‌ترین سلاح محروم بودیم ولی بر دشمنان پیروز شدیم، و نشان دادیم پس، « می‌توانیم» . 
سجادی پور در ادامه خاطرنشان کرد: در حالی که سرانه تولید شیر کشور 126 کیلوگرم است این عدد در یزد 2 برابر این میزان است. 
وی بابیان اینکه این استان در حوزه تولید گوشت قرمز دام‌های سنگین با مازاد تولید روبروست، تأکید کرد: با ترویج پرورش دام سبک به روش نوین که با نژاد دام‌های نوین رقم خواهد خورد ، سال‌های آتی گوشت قرمز دام سبک از یزد به دیگر استان‌ها ارسال خواهد شد. 
این مسئول بخش کشاورزی یزد به ظرفیت‌های صنایع تکمیلی استان هم اشاره کرد و یادآور شد: در سال‌های گذشته ظرفیت صنایع تکمیلی 390 هزار تن بود که این عدد به یک ‌میلیون تن افزایش یافت، این میزان افزایش ظرفیت باعث شد که حتی میوه شب عید استان‌های هرمزگان ، بوشهر و کرمان در یزد نگهداری شود . 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد در ادامه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه تولید رونق لازم رخ دهد و اقتصاد شکوفایی داشته باشیم، باید بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم. 
سجادی پور یادآور شد: بیانیه گام دوم انقلاب به‌عنوان منشوری مترقی، سرلوحه برنامه‌های تحقق اهداف جهاد کشاورزی انتخاب ‌شده است . 
وی اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی استان می‌توان با روش‌های نوین و علمی آبیاری( قطره‌ای ، بارانی و نواری) ، بهترین راندمان محصول کشاورزی و دامی را تولید کرد . 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم معظم له برای تحقق اهداف برنامه‌های جهاد در برنامه اقتصادی و کشاورزی در حال رقم ‌خوردن است. 
سجادی پور بابیان اینکه جامعه نیاز به مواد غذایی دارد، اضافه کرد: همه تلاش کنند با منابع آبی موجود و با روش های نوین نیاز جامعه را به مواد غذایی تأمین و تولید کنند. 
 
** ترغیب کشاورزان به اجرای طرح‌های آبیاری نوین 
همچنین امام‌جمعه ابرکوه گفت: این شهرستان ظرفیت‌های خوبی در حوزه کشاورزی دارد که باید با توجه به سال رونق تولید آن‌ها را به روش نوین روز افزایش داد. 
حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی با قدردانی از تلاش‌های مسئولان سازمان جهاد کشاورزی یزد در استفاده بهینه از منابع آبی استان افزود: باید کشاورزان عزم خود را برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین جزم کنند. 
وی با بیان اینکه رونق تولید در بخش کشاورزی و دام حرف اول را می‌زند، اظهار داشت : باید بیش از گذشته در رونق بخشیدن به تولید محصول کشاورزی تلاش کرد. 
رئیس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه یادآور شد: زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و دامی در شهرستان فراهم است، بایستی با سرمایه‌گذاران در این بخش‌ها همکاری شود تا این مهم برای رونق تولید و ایجاد اشتغال تحقق یابد. 
 
** پرداخت 70 میلیارد ریال تسهیلات به دامداران 
همچنین مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه در حاشیه این دیدار به ایرنا گفت: پارسال حدود 70 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی برای اجرای 60 طرح دامداری در شهرستان پرداخت‌شده است . 
مهدی غیب الهی افزود: امسال با تکمیل این طرح‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال برای جویندگان کار زمینه افزایش تولید شیر روزانه از 65 تن به 100 تن فراهم می‌شود. 
وی بیان کرد: این شهرستان رتبه دوم تولید محصول دامی استان یزد را در اختیار دارد و سالانه 110 هزار تن فراورده دامی تولید و از این شهرستان روانه بازار مصرف می‌شود. 
35 درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند. 
منابع آبی 15 هزار هکتار از باغ‌ها و اراضی زراعی 140 میلیون مترمکعب است که ظرف 10 ماه از 662 حلقه چاه‌ و 11 رشته قنات تأمین می‌شود. 
سالانه 200 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود . 
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
 
 
 
منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1443 sec