شناسه خبر: 11511 منتشر شده در مورخ: 1398/01/19 ساعت: 09:22 گروه: آب و خشکسالی
ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌های یزد تخریب می‌شوند
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:

ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌های یزد تخریب می‌شوند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به تکمیل مطالعات و شناسایی رودخانه‌های اصلی یزد و تعیین حریم و بستر آنها گفت: از بالادست رودخانه، هرگونه تعرض به حریم و بستر بررسی شده و پس از اخطار گروهی، تخریب خواهند شد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی محمدمهدی جوادیان‌زاده در جلسه کمیته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه متوسط بارندگی استان تا به امروز 85.1 میلی‌متر است، گفت: بیشترین بارندگی مربوط به ایستگاه‌های ده‌بالا و منشاد گزارش شده که در ده‌بالا آمار بارندگی 404 میلی‌متر و در منشاد 414.1 بوده است که این رقم در سال گذشته به ترتیب 89.7 و 98 بوده است.

وی با اشاره به متوسط آمار بارندگی در ده‌بالا و منشاد که در طول دوره آماری تا این تاریخ، به ترتیب 255 و 289 میلی‌متر بوده است، از بارندگی 49 میلی‌متری در ایستگاه شهرستان یزد خبر داد و تصریح کرد: میزان بارندگی یزد در سال گذشته در این تاریخ ، 11 میلی متر بوده است اما میزان بارش‌ها در سال آبی جاری هنوز 2.5 میلی‌متر نسبت به دوره آماری کاهش نشان می‌دهد و معادل 51.6 است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برآوردها نشان می‌دهد بارش‌های مفید طی روزهای اخیر در یزد، 30 میلیون متر مکعب بوده است که 21 میلیون متر مکعب در سیل‌بند و بندها مهار شده و تنها 30 درصد آن نفوذ پیدا کرده است که تاثیر چندانی بر کسری مخزن سفره های آب زیرزمینی یزد نداشته است.
جوادیان‌زاده در ادامه اظهار کرد: روان‌آب‌ها بیشتر در ارتفاعات استان رخ داده است که به دلیل اشباع شدن این مناطق، توانسته بر تغذیه چاه و قنات تاثیر مثبت داشته باشد.
وی با تاکید بر ضرورت داشتن آمادگی در بحث وقوع سیل، عنوان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های بارندگی استان و در نظر داشتن حرکت سیلاب از استان‌های همجوار مانند استان فارس به یزد، می‌توان حجم سیلاب را پیش‌بینی کرد و اطلاعات را به صورت سیستمی با استان‌های همجوار و دستگاه‌های مرتبط تبادل کرد .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در پایان با تاکید بر بازخوانی نظامنامه مدیریت سیلاب توسط دستگاه‌های مختلف، افزود: در فلوچارت مدیریت سیلاب ابلاغی وزارت نیرو، وظیفه هر دستگاه قبل از وقوع سیل، در حین و پس از آن تشریح شده و لازم است این نظامنامه، جهت اطلاع‌رسانی در کمیته مدیریت بحران استانداری یزد مطرح شود تا مورد توجه دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد.
 
 
 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)
 
 
 
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/2881 sec