شناسه خبر: 11454 منتشر شده در مورخ: 1397/11/18 ساعت: 13:26 گروه: آب و محیط زیست
لزوم همکاری کشاورزان در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی
مدیر حفاظت آب منطقه‌ای یزد تاکید کرد؛

لزوم همکاری کشاورزان در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی

نشست مشترک آب منطقه‌ای با بهره‌برداران منابع آبی شهرستان اشکذر برگزار شد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی «محمدرضا حکیمی» مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد در جمع بهره‌برداران بخش کشاورزی شهرستان اشکذر ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی این شهرستان، گفت: این شهرستان در مجاورت دشت یزد – اردکان که بیشترین مراکز جمعیتی و صنایع استان را در خود جای داده، مهمترین ذخایر آبی استان را دل خود نگهداری می‌کند.

 
وی از کاهش 68 درصدی متوسط بارندگی امسال شهرستان اشکذر در مقایسه با میانگین بلند مدت  آن خبر داد و گفت: دشت‌های این منطقه از سال 48 تاکنون به عنوان یکی از دشت‌های ممنوعه معرفی شده است.
 
این مسئول با اشاره به تداوم روند کاهشی میزان ورودی به مخزن این دشت از طریق بارش‌ها، عنوان کرد: بارش‌های کنونی پاسخگوی تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی نیست اما استفاده از چاه‌ها و خروجی این مخازن روز به روز در حال افزایش است که تاثیرات خشکسالی را دوچندان کرده است.
 
وی صرفه‌جویی در مصرف آب را راهکار موثری در شرایط کنونی خواند و گفت: متوسط مصرف استان از آب کشاورزی و شرب دو برابر میزان معمول است لذا باید کشاوزی را به سمت کشت گیاهان کم‌آبخواه سوق دهیم.
 
حکیمی با بیان این که کشاورزان باید منابع آبی موجود را حفظ کنند، گفت: باید روند استفاده و احساس مسئولیت را تغییر دهیم تا در بلند مدت مجبور به مهاجرت از شهرستان نباشیم.
 
وی همچنین بر کاهش برداشت از مخازن آب‌های زیرزیمینی استان تاکید کرد و گفت: این اقدام با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان در دست اقدام است که همکاری کشاورزان را می‌طلبد.
 
این مسئول یاداور شد: خوشبختانه در بسیاری از شهرستان‌ها با همکاری کشاورزان با اجرای این طرح شاهد کاهش افت منابع آبی و حتی به صفر رسیدن آن هستیم.
 
یاداور می‌شود، در این نشست ضمن ایراد سخنرانی توسط «مسعود احمد خانی» از اساتید دانشگاه،به سئوالات کشاورزان و بهره‌برداران نیز پاسخ داده شد.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0479 sec