شناسه خبر: 11444 منتشر شده در مورخ: 1397/11/06 ساعت: 13:31 گروه: آب و کشاورزی
۱۳ هزار هکتار اراضی یزد به روش نوین آبیاری کشت شد

۱۳ هزار هکتار اراضی یزد به روش نوین آبیاری کشت شد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد، گفت: در سال زراعی 98 -97 با اجرای روش های نوین آبیاری به‌ویژه اجرای طرح آبیاری تیپ ( نواری ) و توزیع بذر گواهی‌شده در 13 هزار هکتار از زمین‌های استان گندم ، جو و دانه روغنی کلزا کشت‌شده است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی محمدعلی حاتمی زاده  در حاشیه بازدید از چند مزرعه کشاورزی شهرستان ابرکوه ، در گفت‌وگو با خبرنگار ۱۵ دی افزود: روش علمی برای کشت گندم در اولویت نخست سازمان قرار دارد.

وی ادامه داد: آبیاری نوین ، استفاده از بذر گواهی‌شده ، کاشت به ‌موقع و تغذیه مناسب از روش‌های افزایش تولید محصول گندم است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد تصریح کرد : در سال زراعی جاری هزار و ۲۳۰ هکتار طرح آبیاری نوین به شیوه تیپ (نواری) در استان اجرا شده است .
حاتمی زاده با اشاره به اینکه این شیوه آبیاری ، مخصوص تأمین آب‌ برای کشت زراعت و صیفی است، خاطرنشان کرد: در این روش راندمان آبیاری تا ۸۴ درصد افزایش می‌یابد.
به گفته وی امسال با مشارکت ۶۷۰ نفر از کشاورزان و همکاری کارشناسان و مدیران جهاد کشاورزی استان ۴۵۰ هکتار زمین به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت .
وی افزود : برای کاشت این محصول ۳٫۳ تن بذر اصلاح‌شده و ۱۸۰ تن کود شیمیایی بین کشاورزان طرف قرارداد توزیع‌شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه کلزا در بین دانه‌های روغنی از درصد روغن دهی بالایی برخوردار است، یادآور شد: کشت این گیاه در مقایسه با گندم و جو در کاهش آفات نباتی و مبارزه با رویش علف‌های هرز در مزارع تأثیر بسزایی دارد.
حاتمی زاده ، اظهار داشت: از ۱۳ هزار هکتار محصول کشت‌شده گندم ، جو و کلزا، ۱۱ هزار هکتار آن گندم است که به شیوه مکانیزه کشت‌شده است .
این مسئول بخش کشاورزی استان یزد تصریح کرد: در اجرای این طرح ۴۵۰ تن بذر اصلاح‌شده گندم و ۲۰۰ تن بذر گواهی‌شده جو و نیز ۲ هزار ۵۰۰ تن کود شیمیایی بین بهره‌برداران توزیع شد .
وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های ابرکوه ، خاتم، و بهاباد از مناطق عمده کاشت محصول گندم و جو استان است، افزود: سطح زیر کشت گندم و جو نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش دارد که علت آن تغییر الگوی کشت و تداوم ۲دهه پدیده خشکسالی، کمبود آب و افت سطح منابع آب‌های زیرزمینی است .
وی متوسط تولید محصول گندم در زمین‌های کشاورزی استان را سه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در واحد سطح بیان کرد و یادآور شد: در سال زراعی ۹۷-۹۶، افزون بر ۳۰ هزار تن محصول گندم در استان یزد برداشت شد.
به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد، امسال هفت هزار و ۵۰۰ تن محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش ۱۰۵ میلیارد ریال خریداری شد که از این میزان چهار هزار و ۱۶۰ تن آن از کشاورزان ابرکوه خریداری شد و این شهرستان برای پنجمین سال متوالی رتبه نخست خرید گندم استان را کسب کرد .
اراضی قابل کشاورزی استان یزد ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم ۲دهه پدیده خشکسالی ۱۱۶ هزار هکتار آن به کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.
 
 
منبع:سازمان جهادکشاورزی
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0499 sec