شناسه خبر: 11433 منتشر شده در مورخ: 1397/10/27 ساعت: 13:09 گروه: آب و خشکسالی
ابتکار دانش‌آموز نخبه ابرکوهی با طرح «کشت بدون آب»

ابتکار دانش‌آموز نخبه ابرکوهی با طرح «کشت بدون آب»

دانش‌آموز ابرکوهی در حوزه کشاورزی طرح چندمنظوره «کشت بدون آب» را ارائه کرد به نوعی که با استفاده از این روش می‌توان علاوه بر بحران کم‌آبی، بر مشکلاتی مانند ریزگردها نیز چیره شد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمهم‌ترین مسئله در دنیای مدرن کشاورزی، موضوع «آب» است به‌طوری ‌که حتی کشورهایی که از منابع آبی فراوانی برخودار هستند نیز به اهمیت این موضوع پی برده‌اند و روی روش‌های مدرن آبیاری و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری و تحقیق می‌کنند . 

 
این در حالی است که در برخی کشورها همچون ایران، ورود تکنولوژی حفر چاه و پمپاژ آب از دهه 50 تاکنون، رفته‌رفته بستر نابودی قنوات و سفره‌های آب زیرزمینی را فراهم آورده به طوری که این برداشت‌های بی‌رویه علاوه بر افت شدید سطح سفره‌های زیرزمینی و فرونشست بسیاری از دشت‌های کشور، بحران شوری ذخایر آبی را نیز به بحران‌های قبلی نیز اضافه کرده‌اند.
 
امروزه دانشمندان و محققان بسیاری در جهان به فکر ارائه تکنولوژی‌هایی هستند که بتوان به کمک آن‌ها، کشاورزی بدون آب را انجام دهند، نوعی کشاورزی که به ‌صورت دیم و تنها با استفاده از آب باران و در نوع دیگر آن به صورت واترباکس انجام می‌شود.
 
«دانیال فلاح‌زاده» یکی از دانش‌آموزان نخبه ابرکوهی نیز در همنی رابطه تحقیقاتی انجام داده که در نهایت منجر به ارائه طرح چندمنظوره «کشت بدون آب» شده است.
 
او که طرح مذکور زا طی مدت دو سال به‌ طرق مختلف نیز مورد آزمایش قرار داده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، اظهار می‌کند: این طرح در حوزه کشاورزی و در قالب حل بحران‌هایی نظیر کشت درخت در شرایط سخت کم‌آبی و بی‌آبی، جلوگیری از ریزگردها، جلوگیری از سرمازدگی درختان و موارد مشابه، کارایی دارد و می‌تواند بخش زیادی از بحران‌های اساسی کشور نظیر موارد مذکور را برطرف کند.
 
فلاح‌زاده تصریح می‌کند: حضور طرح مذکور در مرحله دوم جشنواره خوارزمی در قالب طرح برگزیده و همچنین راه‌یابی به جشنواره بین‌المللی ابن‌سینا، نشان از پتانسیل بالای این طرح دارد.
 
این دانش‌آموز ابرکوهی با بیان این که این طرح را می‌توان در سطح وسیع نیز مورد آزمایش قرار داد، ادامه می‌دهد: هم‌اکنون کلیه مراحل آماری و آزمایشی سند طرح برای ارائه بهتر، در حال اجرا و گردآوری است تا این طرح به عنوان روش جدیدی برای کشت درخت در مناطق کم آب، بی‌آب و حل بحران‌های نامبرده باشد . 
 
به گفته‌ی فلاح‌زاده، این سیستم بیشتر در مناطق کویری که با کمبود آب و بارندگی مواجه هستند و تبخیر سطحی بالایی نیز دارند، برای گیاهانی که با شرایط محیطی منطقه سازگار باشند، کارآیی دارد . 
 
وی عنوان می‌کند: برخلاف کشت دیم که نیازمند آب باران در یک بازه زمانی به مقدار معین است، در طرح کشت بدون آب، رشد گیاه بستگی به میزان تبخیر سطحی دارد و هر چیزی که بتواند میزان تبخیر را افزایش دهد، در این نوع کشت مؤثر است.
 
وی می‌گوید: علاوه بر این با استفاده از این طرح می‌توان بدون نیاز به کشت گیاه، از حرکت ریز‌گردها در منشأ آن‌ها کاست و از اوج گرفتن آن‌ها نیز جلوگیری کرد.
 
فلاح‌زاده تصریح کرد: منبع اصلی تغذیه گیاه همان مقدار اندک بارانی هست که در سال باریده می‌شود و در این سیستم از رطوبت و آب تبخیر شده برای رشد گیاه استفاده می‌شود.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0529 sec