شناسه خبر: 11417 منتشر شده در مورخ: 1397/10/15 ساعت: 11:42 گروه: آب و خشکسالی
کاهش 15 درصدی بارش های یزد در سالجاری

کاهش 15 درصدی بارش های یزد در سالجاری

رییس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت آب منطقه ای یزد در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی این شرکت اظهار داشت: میزان بارش های استان یزد در سالجاری نسبت به دوره 20 ساله، 15 درصد کاهش یافته است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمحمدرضا عارف ادامه داد: میانگین بارندگی استان یزد به دلیل تغییر اقلیم، از 110 میلی متر در سال به 93 میلی متر کاهش و درجه حرارت استان نیز یک درجه افزایش یافته است .

 
وی افزود: در پایان آبان ماه سالجاری، میزان بارندگی در استان، 11.2 میلی متر بوده است که نسبت به میانگین متوسط 89 درصد افزایش نشان داده است .
 
عارف تصریح کرد: اما میزان بارش در آذر ماه 15.85میلی متر بود که نسبت به رقم 24.8 میانگین دوره آماری ،کاهش 36 درصدی دارد.
 
این مقام مسئول، کاهش بارندگی و توزیع زمانی نامناسب بارش در 10 سال اخیر را از نتایج خشکسالی های پیاپی و شدید استان یزد دانست و خاطر نشان کرد: در گذشته 50 درصد بارش ها در فصل زمستان، 24 درصد در فصل پاییز، 25 درصد در فصل بهار و 1 درصد در تابستان بوده است که اخیرا به دلیل تغییرات اقلیمی، توزیع زمانی نیز تغییر یافته است.
 
محمدرضا عارف با بیان اینکه بارش ها در فصل زمستان به دلیل درجه حرارت کم بیشتر به شکل برف است، اظهار داشت: این برف ها در پایان زمستان و بهار کم کم ذوب می شود و با کمک بارش های بهاره به صورت روان آب در رودخانه ها جاری می شود  که در  برخی از رودخانه ها مانند منشاد، فخرآباد و ده بالا در زمانی که خشکسالی نبود تا 6 ماه نیز روان آب داشتند اما در حال حاضر با اینکه میزان بارش ها 15 درصد کاهش داشته است اما کاهش روان آب ها بیش از 30 درصد بوده است.
 
وی ادامه داد: در سال 97 -96  میزان بارندگی در زمستان 35 درصد، در پاییز 3 درصدو در بهار 62 درصد بود که این تغییر توزیع زمانی، نشان از تغییر وضعیت اقلیمی است و بارش ها در فصل های دیگر نمی تواند تاثیر چندانی بر منابع آبی استان داشته باشد .
 
عارف توسعه خشکسالی ها ، کوتاهتر شدن دوره یخبندان، آغاز دیرهنگام فصل سرما، کوتاه شدن این فصل و شکوفه زدن زودهنگام درختان را از نتایج تدریجی و طولانی مدت تغییر اقلیم جهانی بر یزد عنوان کرد.
 
وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه استان یزد به بارندگی های مفید نیاز دارد، اظهار کرد: بارندگی مفید یعنی میزان بارشی که از تبخیر روزانه بیشتر باشد تا بخشی از آن بتواند در سفره های آب زیرزمینی ذخیره شده و به افزایش منابع آبی کمک کند. 
 
منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0755 sec