شناسه خبر: 11408 منتشر شده در مورخ: 1397/10/05 ساعت: 22:29 گروه: آب و محیط زیست
نجات تنها آسیاب آبی جهان در عمق 40 متری زمین

نجات تنها آسیاب آبی جهان در عمق 40 متری زمین

بخشدار مرکزی میبد از نجات آسیاب دو‌سنگی محمدآباد به عنوان تنها آسیاب آبی جهان که در عمق 40 متری زمین واقع شده با اجرای یک بند انحرافی سیلاب خبر داد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«محمدجواد احمدی» در این باره افزود: طرح بند انحرافی آسیاب دو‌سنگی روستای محمدآباد بخش مرکزی شهرستان میبد با توجه به بروز سیلاب‌های مخربی که همواره خسارت‌های فراوانی به آسیاب تاریخی مذکور وارد می‌کرد، اجرایی می‌شود.

 
وی با بیان این که عملیات اجرایی این طرح به طول 1500 متر و ارتفاع حدود دو متر اجرا می‌شود، از همکاری مدیر کل منابع طبیعی استان در این رابطه قدردانی و خاطرنشان کرد: با ساخت بند انحرافی مذکور خطر سیلاب‌های مخرب در منطقه مرتفع خواهد شد.
 
احمدی یاداور شد: به طور معمول در اثر بارندگی‌های سال‌های اخیر، آسیاب دو سنگی محمدآباد دچار آب‌گرفتگی و متعاقب آن مدفون شدن بخش‌های زیرین آسیاب در زیر گل‌ و لای می‌شد.
 
این مسئول در پایان نیز اعلام کرد: خوشبختانه از سوی میراث فرهنگی عملیات بازسازی و مرمت آسیاب مذکور نیز از خردادماه امسال آغاز شده و اکنون مراحل پایانی آن در حال اجراست . 
 
لازم به ذکر است که مجموعه بی‌نظیر آسیاب دو سنگی در غرب روستای محمدآباد و در مسیر قنات قطب‌آباد از دوران قاجار برجای مانده و اهالی روستا قدمت آن را بین 250 تا 300 سال ذکر می‌کنند.
 
آسیاب مذکور تنها آسیاب آبی جهان هست که در عمق 40 متری زمین ایجاد شده و در سال ۱۳۹۰ نیز به شماره ثبتی ۲۹۹۸۵ به‌ عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0552 sec