شناسه خبر: 11407 منتشر شده در مورخ: 1397/10/03 ساعت: 21:09 گروه: آب و فاضلاب
تجهیز 70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد به کنتور هوشمند
رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد:

تجهیز 70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد به کنتور هوشمند

رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی این شرکت، نصب کنتورهای هوشمند با تمرکز بر چاههای صنعتی را اقدامات شاخص این اداره در سالجاری عنوان و اظهار کرد: 70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد، 100 درصد چاههای کشاورزی دشت طاقستان ، 80 درصد چاههای کشاورزی نیر-دهشیر، 60 درصد چاههای کشاورزی دشت بهادران، ارنان و دهج مجهز به کنتور هوشمند حجمی شدند که برنامه ریزی گردیده ضمن اهتمام بیشتر تا سال آینده نصب کنتور هوشمند در حوزه مرکزی یزد به اتمام خواهد رسید.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمحمد حسین باقری در خصوص حوزه عملکرد این اداره گفت: حفاظت و بهره برداری شهرستان های یزد، اشکذر، تفت و مهریز شامل6 دشت ممنوعه استان به ویژه دشت های ممنوعه بحرانی یزد-اردکان و بهادران برعهده این اداره بوده که 1890 چاه عمیق و نیمه عمیق ، 1901 رشته قنات و 187 چشمه  و به عبارتی بالغ بر 60 درصد از منابع آبی استان را شامل می شود.

 
باقری با اعلام خبر تشکیل اکیپ ویژه شناسایی چاههای غیر مجاز افزود: در 9 ماهه اول سال جاری، با تلاش مضاعف و شبانه روزی مامورین این اداره و همکاری قابل تقدیر مقامات قضایی و انتظامی،   194 حلقه چاه غیرمجاز جدید شناسایی شد که از این میزان تاکنون  تعداد 45 مورد با حجم صرفه جویی 1.7 (یک و هفت دهم) میلیون متر مکعب، پر و مسلوب المنفعه گردیده و تعداد  101 حلقه نیز مسدود و پلمپ (با حجم صرفه جویی 4.9 میلیون مترمکعب) شده است. در همین راستا  42 مورد نیز ادوات حفاری و 2 مورد دستگاه حفاری غیر مجاز، توقیف و جهت اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شده اند.
 
این مقام مسئول با اشاره به اولویت بندی صورت گرفته درخصوص صیانت از زون های آب شرب چرخاب و یزدگردخاطر نشان کرد : از 194 مورد چاه شناسایی شده غیرمجاز، 93 مورد در واحدهای گلخانه ای و صنعتی بوده که متاسفانه بر روی زون های حساس آب شرب چرخاب و یزدگرد در حال حفر و بهره برداری غیرمجاز بوده اند که ضمن جلوگیری از بهره برداری  جبران ناپذیر چاههای مذکور، اخذ خسارت وارده به منابع آب زیرزمینی نیز از چاههای مذکور در مراجع قضایی در حال پیگیری است.
 
باقری با اشاره به اجرای طرح خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی در 4 شهرستان حوزه عملکرد، عنوان کرد: این طرح در دو مرحله و برای 521 حلقه چاه کشاورزی در حال انجام می باشد که مرحله اول آن در شهرستان های اشکذر و یزد به اتمام رسید و در شهرستان های تفت و مهریز نیز در اوایل ماه دی پایان خواهد یافت .
 
وی در ادامه تجربه ایجاد تشکل آب بران بهادران به منظور افزایش اطلاع رسانی و فرهنگسازی برای کشاورزان را تجربه موفقی دانست و یادآور شد : با همکاری این تشکل و اجرای موفق طرح خاموشی زمستانه توانستیم برای اولین بار  افت سطح آب دشت بهادران را از 67 سانتیمتر (متوسط 30 سال اخیر)به 39 سانتی متر در سال 1397 برسانیم.
 
باقری با بیان اینکه هراقدامی که بخواهد به نفع سفره های زیزمینی باشد، نیاز مند مشارکت عمومی و گسترده مردم و سایر ارگانها است گفت: در سالجاری و با استخراج  نتایج آب زیرزمینی مشخص شد که طرح خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی در اکثر دشتهای حوزه مرکزی اثربخشی قابل قبولی داشته و باید تداوم یابد.  
 
وی با اشاره به اثربخشی قابل توجه اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال جاری افزود:  به جزء دشت یزد-اردکان که متاسفانه بدلیل فشار مضاعف تامین آب شرب به منابع آب زیرزمینی در سال جاری با افت بیشتر سطح آب زیرزمینی نسبت به سالهای قبل مواجه بودیم در سایر دشتهای حوزه مرکزی بدلیل اجرای طرح های مدیریتی و حفاظتی و مشارکت قابل تقدیر بهره برداران و برنامه ریزی های شوراهای حفاظت منابع آب چهار شهرستان ذیربط،تغییرات مثبتی در افت سطح آب زیرزمینی شاهد بوده ایم .
 
باقری کاهش افت سطح آب آبخوان "طاقستان" از 18 سانتیمتر به 8 سانتیمتر ،"ارنان-دهج"از 21 سانتیمتر به 18 سانتیمتر، "دهشیر" از 26 سانتیمتر به 16 سانتیمتر و "نیر" از 28 سانتیمتر به 8 سانتیمتر را از اثرات اجرای موثر طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در این حوزه معرفی نمود.
 
رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد،در پایان تقویت اکیپ گشت و بازرسی و نیروی انسانی متخصص، تکمیل نصب کنتور هوشمند برای کلیه چاههای کشاورزی در حوزه عملکرد و اجرای طرح تحویل حجمی آب در دشت ها ی تحت پوشش، راه اندازی کامل میز خدمت و همچنین استفاده از روش های نوین در شناسایی چاههای غیرمجاز و تقویت سامانه های گزارش مردمی را از برنامه های آینده این اداره ذکر کرد. 
 
 
منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0489 sec