شناسه خبر: 11401 منتشر شده در مورخ: 1397/09/29 ساعت: 17:21 گروه: آب و محیط زیست
ضرورت نگاه همه جانبه به موضوع آب و توسعه در استان

ضرورت نگاه همه جانبه به موضوع آب و توسعه در استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، در پنل تخصصی بحران آب، چالشی جهانی، ملی واستانی اظهار داشت: در طرح آمایش سرزمین برای استان یزد، هم باید به چشم انداز توسعه استان توجه شود و هم بحران آب یزد مدنظر قرار گیرد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیپنل تخصصی بحران آب، چالشی جهانی، ملی و استانی، روز چهارشنبه 28 آذرماه ، درحاشیه برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، دبیرکانون تفکرآب دانشگاه یزد، اعضای این کانون و برخی از علاقه مندان به حوزه آب، در کارخانه جنوب برگزار شد.

محمدمهدی جوادیان زاده  در این پنل عنوان کرد: توسعه صنایع در استان و ایجاد اشتغال با کاهش خام فروشی در یزد یکی از چشم اندازهای استان است که این توسعه با مصرف بیشتر آب همراه است اما از طرفی اگر از توسعه صنایع در یزد جلوگیری کنیم، چشم انداز 1425 در یزد چه خواهد بود؟

وی با اشاره به اینکه یزد رتبه اول تنوع مواد معدنی در کشور را داراست، عنوان کرد:  اگر تنها ذخایر معادن در یزد برداشت شود و ارزش افزوده، اشتغال و زنجیره ارزشی آن به استان های دیگر منتقل شود، یزد به نخاله گاه معدنی تبدیل خواهد شد که این مهم ضرورت نگریستن همه جانبه به موضوع توسعه یزد را نشان می دهد.

جوادیان زاده در ادامه خواستار هماهنگی بیشتر نهادها و دستگاههای اجرایی با یکدیگر شد و تصریح کرد: اگر هر اداره و نهادی خواسته باشد تنها به وظیفه خود عمل کند و نگاه تک بعدی به قضیه داشته باشد، یزد به یک شهر صنعتی و پرمصرف و یا به یک نخاله گاه تبدیل می شود. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص طرح سازگاری با کم آبی اظهار کرد: این طرح به منظور ایجاد گفتمانی مشترک میان ذینفعان در حوزه آب انجام شد تا با تضارب آرا به تصمیم مشترکی منجر شود.

جوادیان زاده افزود:  آنچه در مسئله بحران آب جای امیدواری دارد، این است که علی رغم تمام اطلاعات درستی که در خصوص کم آبی وجود دارد، وقتی در دنیا بررسی می کنیم می بینیم کشوری مانند عربستان با سرانه 78 متر مکعب در سال، کشوری رو به رشد است و برنامه ریزی توسعه ای دارد یا در کشور قطر این رقم به 26 متر مکعب درسال می رسد اما در استان یزد و با بحران کم آبی، سرانه آب  800 متر مکعب در سال می باشد.   

این مقام مسئول نگرانی ها در خصوص مسئله آب را ناشی از عدم برنامه مناسب مصرف آب در کشور دانست و تمرکز بر راهکارهای این مشکل را خواستار شد.

جوادیان زاده افزود: در استان یزد گفتمان خوبی با سازمان جهاد کشاورزی داشته ایم و برنامه ریزی هایی مشترکی در راستای مدیریت مصرف آب و عدم خسارت به معیشت کشاورز و تولید محصول را انجام داده ایم که می تواند 50 درصد صرفه جویی در بخش کشاورزی را در طی 5 سال محقق کند.

 وی در پایان عنوان کرد: در بخش صنعت نیز برنامه ریزی هایی انجام شده است تا بتوانیم طی پنج سال آینده، برنامه 30 درصد کاهش مصرف را در این بخش پیاده سازی کنیم. 

 

 

افزایش 0/6 درجه سانتی گراد سطح دمای زمین

در ادامه این پنل، دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد نیز اظهار داشت: یکی از شاخص های تغییرات آب و هوایی و تغییر اقلیم جهانی، افزایش 0/6 درجه سانتی گراد سطح دمای زمین در بین سال 1906 تا 2005 است .

علی اصغر سمسار یزدی افزود: افزایش دمای هوا در سطح اقیانوس ها و کاهش یخ های قطبی از دیگر علائم تغییر اقلیم در جهان است که عده ای معتقدند در قرن دیگر اثری از یخ های قطبی نخواهد بود.

وی در پایان ذوب شدن یخچال های طبیعی، افزایش ارتفاع آب دریاها، افزایش رطوبت، افزایش گرمای اقیانوس ها، افزایش دمای سطح دریا و کاهش میزان برف در جهان را از دیگر شاخصه های تغییر اقلیم در جهان عنوان کرد و گفت: علت این تغییر، اقدامات بشر از شروع انقلاب صنعتی بوده است که موجب افزایش 40 درصدی میزان دی اکسید کربن شده است.

 

 

هدررفت 60 درصدی آب در بخش کشاورزی

 عضو هیات علمی گروه مرتع و آبخیز داری دانشگاه یزد نیز با اشاره به اینکه تخصیص مناسب آب بین بخش های مختلف مصرف، امری لازم به شمار می آید گفت: در حال حاضر 80 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی می باشد اما بررسی ها نشان می دهد راندمان این بخش تنها 40 درصد است و 60 درصد آب در این بخش هدر می رود.

حسین ملکی نژاد افزود: در حال حاضر 120 هزار هکتار سطح زیرکشت در استان داریم که 74 هزار متر آن به باغات و 48 هزار نیز به اراضی اختصاص یافته است .

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای کاهش مصارف باید در قالب مجموعه ای از اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت صورت گیرد و اقداماتی که در کوتاه مدت نتیجه بخش هستند، مورد توجه بیشتری قرار گیرند. 

ملکی نژاد در پایان به کارگیری الگوهای مناسب کشت و آبیاری مبتنی بر دانش های نوین و بومی و ظرفیت اکولوژیک منطقه در بخش کشاورزی را ضروری عنوان کرد.

 

 

تغییر الگوی مصرف در برابر تغییر اقلیم؛ راهبرد ماندگاری یزد

عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه یزد نیز با بیان اینکه کم آبی با آب کم داشتن متفاوت است، اظهار داشت: وقتی آب کم دارید می توانید از جای دیگری انتقال داده و مشکل خود را حل کنید اما وقتی با کم آبی روبرو هستیم یعنی در چرخه آب و در ورودی و خروجی آن دچار اختلال هستیم.

مجید میررکنی ادامه داد: زمستان های گرم و جابجایی الگوی بارندگی سبب کاهش آب ورودی و افزایش تبخیر سبب افزایش اتلاف آب شده است و اگر آب خلیج فارس را شیرین کرده و به یزد انتقال دهیم،تنها مسئله ورودی آب را حل کرده ایم و مسئله خروجی آب به دلیل افزایش تبخیر به جای خود باقی است.

وی تنها راهکار پیامدهای ناگوار تغییر جهانی و منطقه ای اقلیم را سازگاری با کم آبی و کاهش مصرف دانست و تصریح کرد:  تغییر الگوی مصرف در برابر تغییر اقلیم، راهبرد ماندگاری یزد است وگرنه یزد محکوم به فناست.

گفتنی است اهمیت سازگاری در پاسخ به تغییر اقلیم، شیوه های جدید باروری ابرها، آگاهی اجتماعی و فرهنگ مصرف آب از دیگر موضوعات این پنل تخصصی بود که توسط محمد حسین معماریان، فریدگلکار و علی اکبر قیومی ارائه شد.

 

 

 

 

منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای

کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0733 sec