شناسه خبر: 11397 منتشر شده در مورخ: 1397/09/28 ساعت: 07:44 گروه: آب و محیط زیست
طرح داناب در یزد طرح شاخص کشوری شد

طرح داناب در یزد طرح شاخص کشوری شد

جلسه هماهنگی رابطین مناطق اداره کل آموزش و پرورش در طرح داناب استان یزد، روز دوشنبه 26 آذر با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، رئیس اداره اموزش متوسطه دوره اول و رابطین مناطق طرح داناب در استان، در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای یزد برگزار شد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمدیرعامل این شرکت در  جلسه عنوان کرد: در گذشته تعداد 3500 رشته قنات در استان یزد وجود داشت که آب بخش های صنعت، کشاورزی و شرب را تامین می کرد و مردم استان یزد سالهای سال با همین منبع محدود، منابع آبی را مدیریت و به درستی استفاده می کردند.

محمدمهدی جوادیان زاده ادامه داد: در آن زمان شاخصه های دانش وعدالت برای انتخاب میراب در نظر گرفته می شد و بدیع ترین سیستم های مدیریتی آب در استان با مدیریت مشارکتی به بهترین شکل انجام می شد.

 وی در ادامه با انتقاد از دخالت و تصدی گری دولت در حوزه آّب افزود: با دخالت دولت در مدیریت منابع آب، روش های گذشته به فراموشی سپرده شد و درحال حاضر کشاورزان صد درصد وابسته به شرکت آب منطقه ای  هستند .

جوادیان زاده افزود: بررسی روش های توزیع عادلانه آب در کشورهای پیشرفته نشان داد که آنها به روش گذشتگان ما مصرف آب را مدیریت می کنند و ما نیز باید دوباره سنت های گذشتگان را احیا کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، تصریح کرد: طرح دانش آموزی نجات آب موجب افزایش سواد آبی و آگاهی در بین مردم می شود زیرا دانش آموزان پتانسیل بالایی برای انتقال دانش خود در جامعه دارند وباید از این ظرفیت استفاده شود.

محمدمهدی جوادیان زاده با بیان اینکه آب شرب یزد به شدت به منابع ناپایدار خارج از استان وابسته است، اظهار داشت: با عنایت شورای تامین آب استان در پذیرفتن خواسته شرکت در خصوص عدم توسعه و استقرار صنایع پرآبخواه در یزد، امیدواریم بتوانیم آب را در بخش صنعت به درستی مدیریت کنیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با اصلاح روش کنونی توزیع آب  و احیای سنت های گذشتگان همچنین  افزایش سواد، آگاهی و فهم جامعه در خصوص وضعیت منابع آّبی، بتوانیم از بحران بی آبی در استان عبور کنیم.

طرح داناب یزد در سال تحصیلی 97 – 96 یکی از طرح های  شاخص کشوری شد

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت منابع آبی استان اظهار داشت: به دلیل شرایط بحرانی و میزان بارش های اندک یزد در سالجاری، نیازمند همکاری مضاعف رابطین مناطق هستیم.

سیدعلیرضا کربلایی اکرمی افزود: در جلسه ای در تهران و با حضور مشاور وزیر نیرو ، مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل وزارت نیرو و مدیران روابط عمومی شرکت های آب منطقه ای کشور، طرح داناب در یزد مورد بررسی قرار گرفت و به عنوان یکی از طرح های شاخص کشوری معرفی شد که امیدواریم این نتایج به صورت مستمر، تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه طرح داناب شعاری نیست، اظهار داشت: طرح داناب به منظور ارائه آمار اجرا نمی شود و رابطین مناطق که سفیران آب در استان هستند با همراهی در این طرح، حافظ استمرار جریان آب در استان خواهند بود.

ضرورت پرداخت به طرح داناب خارج از ضوابط اداری

رئیس اداره آموزش متوسطه دوره اول آموزش و پرورش استان نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع آب، رابطین مناطق باید خارج از تفاهم نامه ها و ضوابط اداری به طرح داناب بپردازند.

مصطفی دهشیری افزود: اجرای طرح داناب یک وظیفه انسانی است و اگر حتی باعث شود یک قطره آب صرفه جویی شود یا یک دانش آموز فرهنگ صرفه جویی را بیاموزد، می توان این طرح را موفق ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: نمی توانیم ادعا کنیم 100 درصد به اهداف تعیین شده طرح رسیده ایم اما می توانیم بگوییم در سال گذشته، رابطین مناطق داناب تمام تلاش خود را جهت اجرای موفق طرح انجام داده اند.

گفتنی است در انتهای این جلسه آموزش های لازم در خصوص شیوه نامه طرح داناب در مدارس، به رابطین مناطق ارائه شد.

 

 

 

منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای

کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0518 sec