شناسه خبر: 11393 منتشر شده در مورخ: 1397/09/21 ساعت: 19:33 گروه: آب و توسعه
دولت 10 میلیارد ریال برای مرمت 11 قنات‌ ابرکوه کمک کرد

دولت 10 میلیارد ریال برای مرمت 11 قنات‌ ابرکوه کمک کرد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با اتمام مرمت قنات‌های شهرستان در سال جاری، دولت 10 میلیارد ریال کمک رایگان برای لایروبی و مرمت 11 رشته قنات‌ اختصاص داد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمهدی غیب الهی اظهار کرد: این میزان کمک ، باهدف حفظ آب‌های موجود قنات‌ها هزینه شد و کشاورزان هم برای مرمت این تعداد قنات 1.5 میلیارد ریال به‌صورت خودیاری در این طرح مشارکت کردند. 

این مسئول بابیان اینکه طول قنات‌های شهرستان 126 کیلومتر است، ادامه داد: دبی آب استحصالی 11 رشته قنات حدود 200 لیتر بر ثانیه است که تأمین‌کننده منابع آبی 700 هکتار اراضی زراعی و باغی است. 
این مسئول بیان کرد: در سال 1361 این شهرستان 87 رشته قنات داشت که براثر افت سطح آب‌های زیرزمینی این تعداد در اواخر سال‌های 1378به 42 رشته کاهش و به خاطر تداوم خشکسالی هم‌اکنون به 11 رشته رسیده است. 
غیب الهی ادامه داد: این شهرستان که به دلیل قهر2 دهه خشکسالی و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی ، تداوم کشاورزی سنتی را با مشکل روبرو کرد ، کشاورزان باید با آبیاری نوین و روش‌های علمی در بهره‌وری آب تلاش مضاعف داشته باشند. 
وی تصریح کرد: آبیاری نوین ، توسعه کاشت محصول گلخانه‌ای و کم آبخواه نظیر کاشت زعفران و پسته به کشاورزان توصیه می‌شود. 
غیب الهی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی تاکنون سه هزار و 500 هکتار آبیاری نوین قطره‌ای و تیپ در اراضی و باغ‌های این شهرستان اجراشده است. 
این مسئول بابیان اینکه دولت در راستای توسعه طرح‌های آبیاری نوین با کمک‌های رایگان ، کشاورزان را یاری می‌ کند، خاطرنشان کرد: امسال 500 هکتار از باغ‌ها و اراضی برای تجهیز آبیاری نوین در دست اجراست. 
35 درصد اشتغال شهرستان به کشت 15هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و نیز فعالیت‌های دامداری و دامپروری وابسته است که هفت هزار و 500 خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند. 
منابع آب‌های زیرزمینی ابرکوه عمدتاً از حوزه فارس تغذیه می‌شود که به دلیل برداشت بی‌رویه در بالادست توسط کشاورزان این استان خطر کم‌آبی و بی‌آبی این شهرستان را تهدید می‌کند . 
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
 
منبع:سازمان جهاد کشاورزی یزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0467 sec