شناسه خبر: 11364 منتشر شده در مورخ: 1397/09/03 ساعت: 14:15 گروه: ایده های خلاقانه
افزایش نشاط اجتماعی با گسترش تئاتر خیابانی در یزد

افزایش نشاط اجتماعی با گسترش تئاتر خیابانی در یزد

یک کارشناس ارشد رسانه در یادداشتی به تاثیر برگزاری تئاترهای خیابانی در نشاط اجتماعی شهر یزد پرداخته است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمریم موسوی در این یادداشت آورده است: برای دومین سال پیاپی است که جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی حول محور خانواده و با تاکید بر وفاق و انسجام اجتماعی، گسترش فرهنگ اصیل خانواده ایرانی اسلامی، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید در خانواده، تحکیم بنیان خانواده، آگاهی بخشی و دانش افزایی مردم درباره آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد، فقر، بیکاری، طلاق،فقرفرهنگی و... وهمچنین آموزش و آگاهی بخشی و دانش افزایی خانواده بخصوص کودکان و نوجوانان درباره استفاده صحیح و اصولی از فضای مجازی و آشنایی با آسیب های اجتماعی ناشی از آن، در آذرماه سال جاری و به صورت ملی در استان  برگزار می شود.

 
ذکر همه موارد و محورهای تاکید شده در جشنواره برای قدردانی از این نکته آورده شده که تقریبا اکثر مسائل مبتلابه امروز جامعه و خانواده ها در این جشنواره دیده شده و هنر نمایش بهترین شیوه برای نشان دادن این موارد و مسائل  به خود جامعه است.
 
همگی واقفیم که تئاتر از هنرهای هفتگانه است که به زیبایی به باز نمودن و روشن ساختن داستان‌های زندگی به مخاطب می پردازد.
 
حال آنکه تئاتر خیابانی street theater که شاخه ای از هنر نمایش است، به دلیل سادگی که دارد و با کمترین دکور و گریم و ملزومات خاص با مخاطبش ارتباط برقرار می کند و جایگاه ویژه ای در بین علاقمندان به این هنر دارد.
 
تئاتر خیابانی از متن اقشار مختلف اجتماع و برای خود آنهاست  و از آن جهت که در محیط های عمومی و باز به اجرا در می آید بهترین راه ارتباط با افرادی است که شاید هرگز برای دیدن یک اثر نمایشی فرصت خرید بلیت و نشستن در سالن های نمایش را برای خود فراهم نسازند. این هنر با توجه به انگیزه بروز و ظهور آن همواره کارکردهای مختلفی چون ارتباط مستقیم با مخاطب، جبران کمبودهای موجود برای اجرای صحنه ای، آموزش، فرهنگ سازی و... داشته که گمان می رود در این جشنواره و با محورهای تعیین شده مهمترین ویژگی آن یعنی اصلاح رفتارهای اجتماعی بیشتر  مد نظر است.
 
حال  قضاوت اینکه آثار و نمایش های برگزیده غیر از رعایت اصول نگارش و اجرا، کارگردانی و...  تا چه حد این منظور را برآورده ساخته، برعهده داوران و مخاطبان است.
 
البته تئاتر خیابانی به دلیل همین سادگی که عنوان شد همیشه مورد توجه هنرمندان و جامعه بوده و هست اما تاریخچه این هنر به بعد از قرن بیستم برمی گردد. به واقع در اوایل قرن بیستم و به دنبال جنگ جهانی اول و انقلاب شوروی نمایش های خیابانی در اروپا از رونق بسیاری برخوردار شد که در مکان های عمومی کشورهای روسیه، فرانسه،آلمان و هلند اجرا و پس از آن به سراسر کشورهای غربی کشیده شد.
 
تئاتر خیابانی در ایران نیز به قبل از انقلاب اسلامی برمی گردد که کمابیش در گوشه و کنار جامعه برگزار می شد اما نگاه جدی و یا برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی صورت نگرفته بود تا اینکه پس از انقلاب اسلامی و در سال1373 به جشنواره تئاتر فجر پیوست تا نگاه جدی تر و با انگیزه تری به آن شود.
 
این نکته جای یاد آوری داردکه گونه های نمایش ایرانی ازجمله تعزیه، نقالی، نمایش روحوضی، پرده خوانی و... زیاد با سبک و شیوه نمایش خیابانی بیگانه نبوده است، و ما این سبکها را در کشورمان به وفور داشته و داریم.
 
در پایان باید گفت با توجه به کارکرد موثر و ساده این شیوه از اجرا و سطح گسترده ارتباط آن با عموم مردم جامعه و سرعت انتقال پیام از این طریق، حالا که انگیزه و شرایط اجرای جشنواره ای مجزا برای تئاتر خیابانی در استانمان یزد و به صورت ملی مهیا شده ، بهترین فرصت برای برنامه ریزی  هر چه بهتر و ادامه و تداوم  این مسیر برای دستیابی به تاثیر آن بر اجتماع  است.
 
 
منبع:ایلنا
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1819 sec