شناسه خبر: 11349 منتشر شده در مورخ: 1397/08/04 ساعت: 14:06 گروه: آب و کشاورزی
‌حتی یک لیتر از آب انتقالی آب شرب به یزد در حوزه کشاورزی مصرف نمی‌شود

‌حتی یک لیتر از آب انتقالی آب شرب به یزد در حوزه کشاورزی مصرف نمی‌شود

استاندار یزد با اشاره به اینکه کیفیت منابع آبی استان یزد براش شرب زیاد مناسب نیست گفت: حتی یک لیتر از آب انتقالی آب شرب به یزد در حوزه کشاورزی مصرف نمی‌شود.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمحمود زمانی قمی شب گذشته در جلسه سازگاری با کم آبی که در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه استان یزد به لحاظ فرهنگی و تاریخی جز استان‌های بسیار پر رمق و دارای تمدنی بزرگ است اظهار داشت: بدون رجوع به حوادث تاریخی این خطه به نوعی تاریخ کشور را نمی‌توان به صورت کامل بیان کرد و باید گفت که این استان به همت، تلاش، بردباری و تعامل مثبت با نحله‌های مخالف خود از قدیم الایام تا کنون اشتهار داشته است.

 
استاندار یزد با بیان اینکه استان یزد اولین شهر خشتی جهان است که به ثبت میراث جهانی و سازمان یونسکو رسیده گفت: دلایل زیادی برای رسیدن به این نقطه می‌توان برشمرد اما همت والا و دقت آنها و سازگاری با محیط در ادوار مختلف که از کم آبی و شرایط اقلیمی گرفته تا همزیستی مسالمت آمیز با ادیان مختلف از ویژگی‌های مردم این خطه است
 
وی خاطرنشان کرد: عالمان بزرگی از این دیار و خطه به بشریت معرفی شدند که آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم، آیت الله محقق داماد و شهید آیت الله صدوقی و شخصیت‌های بزرگ دیگر دینی از استان یزد به جهان معرفی شدند.
 
زمانی قمی در ادامه عنوان کرد: در حوزه اقتصاد تأثیرش از مرزهای جغرافیایی خود فراتر رفته به نوعی که امروزه 50 درصد کاشی و سرامیک، 15 درصد فولاد و 27 نساجی کشور در استان یزد تولید می‌شود.
 
استاندار یزد با بیان اینکه دومین استان معدنی کشور استان یزد است که تنوع معدنی بسیار خوبی نیز با خود همراه دارد اظهار داشت: چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی ایران با بیش از 3 هزار واحد صنعتی، جایگاه بزرگی در حوزه اقتصاد برای استان کویری یزد در سطح کشور رقم زده است.
 
وی ادامه داد: اگر چه امروزه استان یزد همانند سراسر کشور با اشکالات فراوانی روبه رو است اما در زمینه اقتصاد حال عمومی این استان از متوسط کشور به نوعی بهتر است و در حوزه‌های مختلف دارای ویژگی‌های مثبت بسیاری در سطح کشور و جهان است.
 
زمانی قمی به ظرفیت مناسب استان یزد در حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری استان یزد می‌تواند محل بسیار مناسبی برای سیاست گذاری و سرمایه گذاری باشد و استان مهمی در کنار اصفهان و فارس محسوب شود تا در اقتصاد کشور تحرک مناسبی ایجاد کند.
 
استاندار یزد در ادامه با اشاره به اینکه فلات مرکزی منطقه‌ای کم آب با تنش‌های زیاد است و استان یزد شرایط پیچیده‌ای در این زمینه دارد خاطرنشان کرد: کم بارش ترین استان در کشور استان یزد است و تحت تنش آبی در مرکز کشور قرار گرفته است.
 
وی با بیان اینکه آنچه به نادرستی امروزه اشتهار پیدا کرده این است که آب انتقالی استان یزد در بخش‌های کشاورزی و صنعت استفاده می‌شود که اینگونه نیست افزود: امروز زیر 8 درصد آب انتقالی به یزد در بخش صنعت است و بیش از 8 درصد از کل آب صرف آماده سازی شست و شوی سنگ آهنی می‌شود که به استان اصفهان می‌رود که اگر دقت جدی شود متوجه خواهید شد که هیچ بخشی از این آب در بخش صنعت استان یزد استفاده نمی‌شود.
 
زمانی قمی با تاکید بر اینکه حتی یک لیتر از آب انتقالی آب شرب به یزد در حوزه کشاورزی مصرف نمی‌شود گفت: همه این آب 60 درصد آب شرب یزد به حساب می‌آید و مابقی آن از منابع استان که کیفیت مناسبی برای شرب ندارند تأمین می‌شود.
 
استاندار یزد یکی از مشکلات اصلی منابع آبی استان یزد را نبود کیفیت مناسب برای شرب عنوان کرد و اظهار داشت: ec برخی از شهرستان‌های استان یزد بسیار بالاست که مشکلات عدیده‌ای را در زمینه شرب به وجود آورده است.
 
وی به تعرضات صورت گرفته به خط انتقال آب به یزد اشاره کرد و افزود: تعرض به خط انتقالی آب به استان یزد در طول هشت ماه گذشته یکی از مشکلات مهم استان در زمینه تأمین آب است که از اسفند ماه 96 تا مهر 97، 22 مورد تعرض به خط انتقال آب به یزد صورت گرفته است.
 
زمانی قمی در پایان گفت: تعرضاتی که در ماه‌های گذشته به خط انتقالی آب به یزد صورت گرفته، با این شرایط تضمینی وجود ندارد که باز هم تکرار نشود پس نیاز است که برای آن فکری شود تا مشکل مردم استان اصفهان و یزد پایان یابد.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0547 sec