شناسه خبر: 11337 منتشر شده در مورخ: 1397/07/28 ساعت: 11:53 گروه: آب و خشکسالی
شرایط دشت بافق بسیار بحرانی است
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد:

شرایط دشت بافق بسیار بحرانی است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با بسیار بحرانی خواندن شرایط دشت بافق، اظهار کرد: دیگر جای تامل نیست چرا که حاصل این تامل‌ها حفر 300 هزار حلقه چاه غیر مجاز و کاهش سطح آب زیرزمینی در همه دشت‌های کشور است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«محمد مهدی جوادیان زاده» در نشست با کشاورزان شهرستان بافق خطاب به کشاورزان و مسئولین ذیربط تأکید کرد: نباید شرکت آب منطقه‌ای یزد را در مقابل خود بدانید، ما در کنار شما هستیم و منافع ملی را در نظر می‌گیریم  چرا که باید آب برای نسل امروز و فردا حفظ شود . 

 
وی اظهار کرد: شرایط دشت بافق، کویر  دره انجیر و دشت  کوهبنان که بخشی از آن در شهرستان بافق قرار گرفته،  وضعیت مناسبی ندارد به ویژه در دشت بافق شرایط  بسیار بحرانی وجود دارد و دیگر جای تأمل  نیست چرا که حاصل  این تأمل‌ها  حفر 300  هزار حلقه چاه غیر مجاز و کاهش سطح آب زیرزمینی در همه دشت‌های کشور است.
 
جوادیان‌زاده افزود: اکنون ما باید برای مردمی تصمیم‌گیری کنیم که گذشتگان آنها هزاران سال در این شهرها زندگی و با امکانات کم، آن را حفظ کرده‌اند لذا نمی‌توان این تمدن چندین هزارساله را نادیده گرفت . 
 
وی ادامه داد: وقتی آب‌های زیرزمینی به پایان برسد، تنها کشاورزی از بین نمی‌رود بلکه حیات مردم هم به خطر افتاده و دیگر جایی برای زندگی باقی نمی‌ماند.
 
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد گفت : ما راضی به  خشک شدن حتی یک درخت نیستیم و می‌دانیم که کشاورزی باعث رونق، تولید و اشتغال، طراوت و بهسازی محیط زیست می‌شود اما  به چه قیمتی؟ و تا کی می‌توان اینچنین بی رویه ادامه داد ؟   
 
وی با تاکید بر این که باید کشاورزان و مسئولان  با همفکری زمان خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی را اعلام کنند، اظهار کرد: برخلاف نظر برخی از افراد که معتقدند اجرای این طرح موجب از بین رفتن محصولاتشان  شده است، جهاد‌کشاورزی اعلام کرده که خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی، هیچ نقشی در کاهش یا از بین رفتن  محصولات کشاورزی ندارد . 
 
جوادیان زاده تأکید کرد:  اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی حرکت مثبتی است که  با حمایت کشاورزان، با موفقیت در سال‌های گذشته  اجرا شد و  اولین منفعت اجرای این طرح  برای شخص کشاورزان است . 
 
این مسئول اعلام کرد: با اجرای این طرح در شهر مروست افت سطح آب‌زیرزمینی کاهش یافت و کیفیت آب در بعضی از مناطق شیرین شد.
 
جوادیان زاده در پایان سخنانش نیز در مورد زمان خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی عنوان کرد: باید با بررسی و کار کارشناسی به شکلی برنامه‌ریزی کرد که هم ما به اهداف خود برسیم و هم کشاورزان ضرر و آسیب نبینند.
 
«محمد زاده رحمانی» فرماندار بافق هم در این جلسه  اظهار کرد: در شهرستان بافق برای مدیریت مصرف آب  در بخش کشاورزی   اقدامات مثبتی از جمله جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب، استقرار صنایع کم آبخواه، تبدیل چاه‌های کشاورزی به چاه‌های صنعت و کشت گیاهان کم آبخواه انجام شده است. 
 
وی تأکید کرد: برای اجرای طرح زمستانه خاموشی چاه‌های کشاورزی باید نوع کشت و محصولات زراعی مورد توجه قرار گیرد تا مانند سال‌های گذشته این طرح با موفقیت اجرا شود  و اجرای این طرح  هم به نفع کشاورزان و هم به نفع سفره‌های آب زیرزمینی باشد.
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0468 sec