شناسه خبر: 11335 منتشر شده در مورخ: 1397/07/26 ساعت: 08:15 گروه: آب و محیط زیست
پایان تنش‌های آبی یزد و اصفهان با توسل به جریان‌های فرهنگی

پایان تنش‌های آبی یزد و اصفهان با توسل به جریان‌های فرهنگی

جمعی از هنرمندان و فرهنگیان استان یزد به منظور ایجاد فضای صلح و دوستی میان مردمان یزد و اصفهان، با حضور در پایگاه انتقال خون خواجو اصفهان، اهدای خون کردند و با سپس با حضور در سطح این شهر به اجرای برنامه‌های فرهنگی ‌پرداختند.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«جعفر امین مقدم» مدیر مرکز خلاقیت و فنآوری‌های نوین شهرداری یزد با اشاره به استقبال هنرمندان و مدیران شهر اصفهان از این حرکت فرهنگی فعالان اجتماعی، فرهنگی و هنری یزد، می‌گوید: این قبیل رخدادها می‌تواند به ارتقای سطح هنر و دوستی مردمان دو استان کمک کند و حتی سبک جدیدی برای حل مناقشات احتمالی بین شهرها و استان‌های کشورمان باشد.

 
وی به تکرار تعرض‌ و تخریب خطوط لوله انتقالی آب به یزد اشاره و اظهار می‌کند: در اهمیت رفع این مناقشات همین بس که اثرات ناشی از آسیب‌های فرهنگی و تبعاتی این قبیل تعرض‌ها گاهاً فراتر از تخریب و میزان هزینه‌های مرمت مجدد خط انتقال آب است و لازم است که به این داستان‌ها از طریق راهکارهای فرهنگی پایان داداه شود.
 
امین مقدم تصریح می‌کند: اگر نگاهی به تاریخ سیاسی و جغرافیایی منطقه داشته باشیم خواهیم دید که استان‌های یزد و اصفهان در روزگارانی نه چندان دور یک استان بوده‌اند که در گذر زمان از یکدیگر منفک شده‌اند لذا باید به این کدورت‌ها که وجهه خوبی برای مردم متدین دو استان نیز ندارد، خاتمه داد.
 
این فعال اجتماعی بر حفظ میراث معنوی «سازش یزدی‌ها» با رفع این تنش آبی، بیان می‌کند: وقوع پیشامدهایی مانند نزاع بین مردم این استان‌ها بر سر موضوع آب نه برای اصفهان و نه برای یزد جهانی که «سازش» مردمانش به عنوان میراث معنوی آنها شناخته می‌شود، زیبنده نیست.
 
وی همدلی و سازش را موثرترین راهکار برای گذر از وضعیت و شرایط کنونی کشورمان ذکر می‌کند و می‌‌گوید: اهدای خون هنرمندان یزدی در مرکز انتقال خون اصفهان حامل پیامی مهم برای مردم این شهر بود.
 
وی بر مصرف بهینه آب در یزد به دنبال این حرکت جریان‌ساز فرهنگی در اصفهان را مورد تاکید قرار می‌دهد و با اشاره به استقبال بسیار خوب اصفهانی‌ها از این اقدام فرهنگی، عنوان می‌کند: هنرمندان یزدی و اصفهانی در جریان این برنامه با حضور در محل زاینده‌رود و با ایجاد حلقه‌ی اتحاد ضمن ابراز تاسف برای خشک شدن این رود همیشه جاری، خواستار تعامل و همدلی مردم هر دو استان برای گذر از بحران فعالی شدند.
 
امین مقدم خواستار مساعدت و همکاری مسئولان و شهرداری‌های یزد و اصفهان در خصوص برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌شود و اعلام می‌کند: قرار است که یک مسیر فرهنگی با محوریت موضوع آب به عنوان بستر فعالیت‌های فرهنگی بین شهرهای ورزنه در اصفهان و ندوشن در یزد تشکیل شود.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0571 sec