شناسه خبر: 11304 منتشر شده در مورخ: 1397/06/22 ساعت: 09:55 گروه: آب و کشاورزی
میزان بهره وری آب در آبیاری نوین تا 84 درصد افزایش می یابد

میزان بهره وری آب در آبیاری نوین تا 84 درصد افزایش می یابد

google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با اجرای طرح آبیاری نوین ( بارانی و قطره ای) میزان بهره وری آب در اراضی زراعی و باغی از سوی کشاورزان و بهره برداران این حوزه تا 84 درصد افزایش می یابد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، مهدی غیب الهی روز سه شنبه درحاشیه بهره برداری از یک طرح آبیاری نوین میزان بهره وری آب به شیوه غرقابی (سنتی) در حوزه کشاورزی را تا 40 درصد ذکر کرد.
وی افزود: از ابتدای سال 1397 تاکنون ، 250 هکتار زمین به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شد که برای اجرای این طرح دولت 25 میلیارد ریال کمک بلاعوض پرداخت کرد.
غیب الهی با بیان اینکه 250 هکتار اراضی دیگر برای تجهیز آبیاری نوین در دست اجراست، افزود: از مجموع 15 هزار هکتار اراضی زیرکشت شهرستان تاکنون در سه هزار و 400 هکتار سیستم آبیاری نوین اجرا شده است.
وی جلوگیری از هدر رفت آب، افزایش راندمان آبیاری و پیشگیری از آثار خشکسالی را از مزایای آبیاری نوین عنوان کرد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به اهمیت و مدیریت برداشت آب یادآور شد: به خاطر کم آبی ، این بخش در شرایط ویژه ای قرار دارد و کشاورزان و بهره برداران باید عزم خود را همچنان در مدیریت برداشت آب جزم کنند.
این مسئول تصریح کرد: مجموعه مدیریت جهاد کشاورزی آمادگی دارد، علاوه بر پرداخت کمک های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت ، در اجرای طرح های آبیاری نوین با کشاورزان همکاری کند.
در ابرکوه با وجود بحران کم آبی از 15 هزار سطح زیرکشت سالانه افزون بر 190 هزار تن انواع محصول کشاورزی تولید می شود. 
این شهرستان یکی از قطب های عمده تولید محصول کشاورزی استان یزد است و درآمد 35 درصد جمعیت وابسته به فعالیت های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است. 
مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
 
 
 
منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0547 sec