شناسه خبر: 11253 منتشر شده در مورخ: 1397/05/09 ساعت: 08:55 گروه: آب و خشکسالی
فرار از جیره‌بندی آب در یزد با صرفه‌جویی 342 میلیون مترمکعبی

فرار از جیره‌بندی آب در یزد با صرفه‌جویی 342 میلیون مترمکعبی

مدیر عامل شرکت آب منطقه­‌ای یزد با بیان این که براساس برنامه ششم توسعه سهم یزد از صرفه‌جویی مصرف منابع آب زیرزمینی 342 میلیون مترمکعب است، از تلاش بریا جلوگیری از جیره‌بندی آب در یزد با صرفه‌جویی مردم و تدابیر اندیشیده شده جهت تامین آب استان خبر داد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«محمد مهدی جوادیان‌زاده» در جلسه کارگروه سازگاری با کم آبی استان یزد که با حضور وزیر نیذرو برگزار شد، با تشریح سیمای آب یزد اظهار کرد: تعداد سه هزار و 895 حلقه چاه موجود که عمدتاً کشاورزی هستند و 833 میلیون مترمکعب آب از این طریق تخلیه می­شود و تعداد 2630 رشته قنات با 163 میلیون مترمکعب آب تخلیه  می­شود و 387 دهنه چشمه با 32 میلیون مترمکعب خروجی، منابع آب استان را شامل می‌شوند که عمده این سه منبع در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

 
وی افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه باید 11 میلیارد مترمکعب در مصرف منابع آب زیرزمینی در کشور صرفه‌جویی شود که سهم استان یزد از این میزان 342 میلیون مترمکعب یعنی حدود 3.1 درصد است.
 
جوادیان‌زاده تعداد چاه‌های غیرمجاز شناسایی شده در استان را 262 حلقه چاه اعلام و اظهار کرد: تعداد چاه غیرمجاز در استان نسبت به کشور زیاد نیست ولی مسئله‌ای که وجود دارد، اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز بیش از میزان پروانه بهره‌برداری است چرا که اهرم کنترل‌کننده‌ای برای این امر نداشته‌ایم و نصب کنتورهای حجمی می‌تواند در کنترل این اضافه برداشت‌ها کمک زیادی کند.
 
وی بهترین منبع تأمین آب استان را آب انتقالی به استان دانست و اظهار کرد: 1835 لیتر بر ثانیه میزان آب انتقالی به استان است، 1644 لیتر بر ثانیه ظرفیت تولید آب زیرزمینی و 928 لیتر بر ثانیه آب زیرزمینی با کیفیت پایین و 298 لیتر بر ثانیه ظرفیت آب استیجاری است.
 
 جوادیان زاده گفت: حدود 4705 لیتر بر ثانیه آب موجود است در حالی که در سال گذشته 4595 لیتر بر ثانیه نیاز آبی استان بوده و  پیش‌بینی می‌شود در تابستان سال جاری 4687 لیتر بر ثانیه آب نیاز باشد و کاهش سهم آب انتقالی باعث شده تأمین آب استان با مشکل روبرو شود که با صرفه‌جویی مردم و تدابیر اندیشیده شده تلاش شد آب جیره‌بندی نشود.
 
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد عنوان کرد: سهم آب انتقالی در تأمین آب شرب استان در فصل زمستان 71 درصد و در  فصل تابستان که مصرف افزایش می‌یابد این سهم به 58 درصد می‌رسد، البته این براساس 66 میلیون مترمکعبی بوده که هر سال انتقال داده می‌شود ولی  در سال جاری 53 میلیون مترمکعب آب انتقال داده شده و سهم آب انتقالی کاهش یافته است. 
 
وی افزود: کیفیت منابع آب و شوری چاه‌های آب شرب هر سال بدتر از سال قبل می شود و برای  اینکه بتوانیم کاهش کیفیت را تحت کنترل درآوریم، پهنه‌بندی‌های کیفی توسط کارگروه اجرایی نظام مدیریت کیفیت منابع آب انجام شده است . 
 
جوادیان‌زاده اظهار کرد: 45 درصد از کنتور چاه‌های آب کشاورزی نصب شده و امیدواریم با کمک و تأمین منابع مالی بتوان این طرح را به طور کامل اجرا نمود.
 
وی اعلام کرد: بیش از 70 درصد از چاه های غیرمجاز در سال های 95 و 96 مسدود شده و اجرای طرح خاموشی زمستانه در تمام دشت های استان اجرا گردیده و 30 درصد پروانه های استان اصلاح و تعدیل شده و امیدواریم تا پایان سال تمامی پروانه های کشاورزی استان اصلاح و تعدیل شود و در مورد واحدهای آلاینده هم با آنها برخورد قانونی شده است.
 
جوادیان زاده در مورد اجرای طرح برون سپاری و مدیریت مشارکتی نیز گفت: باید در هر دشت تشکل آب بران توسط سرمایه‌گذار راه‌اندازی شود و این تشکل‌ها برای آب قابل برنامه‌ریزی کمک و از محل آب صرفه‌جوئی شده درصدی به سرمایه‌گذار داده شود که با اجرای این طرح می‌توان برنامه طرح احیاء و تعادل بخشی را در 5 سال کامل اجرا کرد.
 
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0595 sec