شناسه خبر: 11239 منتشر شده در مورخ: 1397/05/04 ساعت: 13:38 گروه: آب و محیط زیست
ایونت هنری " شب مهر آب یزد" برگزار شد

ایونت هنری " شب مهر آب یزد" برگزار شد

"شب مهر آب یزد" در حالی در نخستین شب خود آغاز به کار کرد که مورد استقبال شایسته شهروندان شهر تشنه یزد قرار گرفت.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی، نخستین روز از مراسم و نمایشگاه شب مهر آب یزد با حضور مردم، مسئولان و هنرمندان استان یزد در مجاورت آب انبار رستم گیو برگزار شد و از ساعت 20 الی 23 تا پنجم مرداد ماه میزبان شهروندان شهری است که این روزها و در گرمای طاقت فرسای شهر یزد با کمبود جدی آب دست و پنجه نرم می کنند.

مراسمی که با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرکت آب  مطنقه ای استان یزد و متولیان آب در استان و انجمن تجسمی استان یزد بر رویکرد و تاثیر هنر در مصرف بهینه آب تاکید دارد و در تلاش است برای نخستین بار با زبان هنر به جنگ کم آبی در استان یزد برود.
در گوشه و کنار این مراسم هنر با دغدغه آب و مصرف بهینه آن در حال نقش آفرینی است اما در همه این لطافت های هنر، دو اثر میدانی به تشریح موضوع آب استان یزد می پرداختند.
"بشمار یک" و "دروازه آب" از آثاری بودند که توسط هنرمندان یزدی در این مراسم رونمایی شدند و بیانگر اهمیت صرفه جویی در مصرف آب بوده و بر کاسته شدن تدریجی منابع آبی استان تاکید داشتند.
محمود کشفی پور، رئیس انجمن تجسمی استان یزد با اشاره به اینکه اثر " بشمار یک" بر موضوع کمبود آب در استان یزد تاکید دارد؛ تشریح کرد: این اثر بیانگر این مهم می باشد که اگر حتی در قطرات آب صرفه جویی کنیم به چه میزان می تواند نجات بخش جان انسان ها در ایام بی آبی باشد.
وی در ادامه افزود: در این اثر با شیر آبی مواجه هستیم که دائما در حال چکه کردن بوده و لیوان هایی که سنبل انسان می باشد. این اثر بر این تلنگر تاکید دارد که اگر از واژه لطیف آب به طور شایسته ای استفاده نشود؛ واژه های نظامی در کنار این لطافت قرار خواهد گرفت.
کشفی پور زبان هنر را تاثیرگذار ترین زبان برای بیان مشکل کم آبی استان یزد عنوان کرد و افزود: زبان هنر نسبت به سایر زبان هایی چون سیاست و اقتصاد تاثیری بیشتری بر افکار عمومی نسبت به موضوع آب دارد.
در ضلع غربی آب انبار رستم گیو اثر"دروازه آب" متشکل از یخ هایی در قالب بطری های آب معدنی بود و هنرمندانی که در هوای گرم یزد در تلاش بودند تا یخ های بیشتری را جایگزین یخ های آب شده کنند. اثری زیبا با درد و دل هایی بسیار که شهروندان یزدی می توانند تا پنجمین شب از مردادماه شاهد آن باشند.
وحید زبرجدی مسئول اجرایی "دروازه آب" برگزاری شب مهر آب یزد را ارزشمند عنوان کرد و بیان داشت: آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم توسط هنرمندان به واسطه رویکردی که نسبت به معقوله های اجتماعی دارند؛ بازخورد فرهنگی مضاعف تری را ایجاد می کند.
وی با تاکید بر اینکه هنر توانایی مضاعفی در بیان اهمیت موضوع آب استان یزد دارد؛ عنوان کرد: فعالیت های هنری با تلنگرهای اجتماعی که در موضوع آب خلق می کند می تواند بی آبی یزد را برای اجتماع به صورت مطلوب و با تاثیر بیشتری شرح کند.
زبرجدی با معرفی اثر "دروازه آب" که در شب مهر آب یزد از آن رونمایی می شود؛ تشریح کرد: این اثر با مکانش که زمین، منطقه خاورمیانه و آب انبار رستم گیو می باشد معرفی می شود و بیانگر این مهم می باشد که به میزانی که در حال شرح بی آبی یزد هستیم از ذخایر آبی ما کاسته می شود و آب شدن یخ ها در اثر دروازه آب گویای اهمیت این مهم می باشد.
 
ایونت هنری  شب مهر آب یزد برگزار شد
ایونت هنری  شب مهر آب یزد برگزار شد
ایونت هنری  شب مهر آب یزد برگزار شد
ایونت هنری  شب مهر آب یزد برگزار شد
ایونت هنری  شب مهر آب یزد برگزار شد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1540 sec