شناسه خبر: 11238 منتشر شده در مورخ: 1397/05/05 ساعت: 08:15 گروه: آب و محیط زیست
آیا بحران آب منجر به تنش‌های اجتماعی می‌شود؟
تحلیل یک هفته نامه آمریکایی از بحران آب:

آیا بحران آب منجر به تنش‌های اجتماعی می‌شود؟

google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیچگونه اوضاع تا این حد بد شد؟

ایران پس از انقلاب  اسلامی مانند بسیاری از کشورها، از هند گرفته تا سوریه، تصمیم گرفت تا در تولید مواد غذایی به خودکفایی برسد. این هدف به خودی خود بد نبوده است. اما یک کارشناس آب و فاضلاب ایران، به این نکته اشاره کرد که دولت، کشاورزان را ترغیب کرد تا گیاهان تشنه مانند گندم را در سراسر کشور پرورش دهند. دولت با ارائه ارزان برق و مقرر کردن قیمت مناسب برای گندم، یک یارانه دوجانبه ایجاد کرد که انگیزه ای بود برای تولید هرچه بیشتر گندم و در  نتیجه  موجب بیشتر شدن مصرف آبهای زیرزمینی شد.
نتیجه را میتوان طبق نظر کلودیا سادف، متخصص آب که گزارشی برای بانک جهانی در مورد بحران آب ایران تهیه کرد، بررسی کنیم: « میزان آبی که از آبخوانها، رودخانه ها و دریاچه ها برداشت می شود، 25 درصد بیش از مقدار قابل تجدید آنهاست».
امروزه میزان تخلیه آبهای زیرزمینی ایران یکی از پرسرعت ترین روندهای از بین رفتن آبهای زیرزمینی در جهان است، به طوری که بر اساس محاسبات آقای میشل، 12 بخش از 31 استان کشور منابع آب زیرزمینی خود را در 50 سال آینده به طور کامل از از دست خواهند داد.» در برخی از نقاط کشور نیز، از بین رفتن آب های زیرزمینی باعث فرو رفتن زمین نیز میشود.
آب یک ابزار سیاسی مفید نیز می تواند باشد. در نتیجه این سیاست ها بسیاری از دریاچه های ایران کاهش یافته اند و رو به خشکی میروند. این دریاچه شامل دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه ای است که از اوایل دهه 70 میلادی تقریبا 90 درصد آن کاهش یافته است.
 
آیا تغییرات آب و هوایی نقش مهمی دارد؟
به گفته دولت، ایران انتظار دارد که تا سال 2030، میزان رواناب های سطحی حاصل از بارندگی و ذوب شدن برفها 25 درصد کاهش یابد. به طور کلی، انتظار می رود که در تابستان دمای هوا به میزان دو تا سه درجه سانتیگراد افزایش یابد. طبق گفته شورای بین المللی تغییرات آب و هوایی پیش بینی می شود که جریان رودخانه ها 10 درصد کاهش یابد.
طبق مطالعه ای که در سال 2015 توسط دو دانشمند از موسسه فناوری ماساچوست انجام شد پیش بینی میشود که طبق شرایط فعلی و گرم شدن زمین ممکن است دمای بسیاری از شهرهای مهم مناطق مختلف از نقطه اوج قابل تحمل انسان بگذرد.
رهبران کشورهایی که با کمبود آب مواجهند، میتوانند درس های هشدار دهنده ای از سوریه بگیرند. خشکسالی که از سال 2006 تا 2009 به وقوع پیوست، موجب مهاجرت بخش زیادی از جمعیت روستاها به شهر و سپس بیکاری در میان جوانان شد. نتیجه حاصل از این بیکاری این بود که نارضایتی مردم بالا رفت و در سال 2011، اعتراضات خیابانی آغاز شد. این امر موجب ناامیدی های طولانی مدت سوری ها از آینده و در نتیجه یک جنگ داخلی آغاز شد که شرایط خاورمیانه را تغییر داد.
جولیا مک کوئید، معاون مدیر CNA گفت: «این موضوع می تواند کاتالیزوری باشد که در نهایت منجر به مختل شدن سیستم حکومتی خواهد شد.»
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0708 sec