شناسه خبر: 11229 منتشر شده در مورخ: 1397/04/29 ساعت: 09:35 گروه: آب و محیط زیست
چالش‌های زیست محیطی منابع آبی یزد چیست؟

چالش‌های زیست محیطی منابع آبی یزد چیست؟

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که عمده آب این استان شور است، گفت: کیفیت منابع آب و شوری چاه‌های آب شرب استان هر سال بدتر از سال قبل می‌شود.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«محمدمهدی جوادیان زاده» در دومین نشست مشترک شورای حفاظت از منابع آب استان در سال جاری و کارگروه استانی سازگاری با کم آبی که به منظور بررسی چالش‌های زیست محیطی منابع آبی استان برگزار شد، اظهار کرد: کیفیت منابع آب و شوری چاه‌های آب شرب استان هر سال بدتر از سال قبل می‌شود و برای این که حداقل کاهش کیفیت را بتوانیم تحت کنترل درآوریم، پهنه‌بندی‌های کیفی توسط کارگروه اجرایی نظام مدیریت کیفیت منابع آب انجام شده است.

 
وی افزود: بخش کمی از استان یزد دارای آب شرب مناسب بوده و عمده بخش‌های استان دارای آب شور است.
 
جوادیان زاده اقدامات انجام گرفته برای جلوگیری از آلودگی منابع آب توسط واحدهای آلاینده را مورد اشاره قرار داد و گفت: تعداد هفت کارخانه به سیستم فاضلاب شهرک صنعتی یزد، 18 واحد موجود در شهرک صنعتی میبد به تصفیه خانه فاضلاب و  12 واحد شهرک صنعتی مهریز به شبکه جمع‌آوری فاضلاب وصل شدند و یک واحد کشتارگاه هم که باعث آلایندگی محیط شده بود، رفع نقص سیستم تصفیه فاضلاب شده است.
 
خطر استقرار دامداری‌ها در حریم چاه‌های آب شرب
 
این مسئول همچنین با توجه به عدم رعایت حریم کیفی چاه‌های آب شرب استان، اظهار کرد: استقرار گلخانه، زمین کشاورزی و واحدهای آلاینده از جمله دامداری‌ها در مجاورت چاه‌های آب شرب و بالادست، برای چاه‌های آب آشامیدنی بسیار خطرناک است.
 
جوادیان زاده به تشریح برنامه ایمنی آب پرداخت و بیان کرد: برنامه ایمنی آب، یک برنامه ملی است که طی آن از محل تولید تا مصرف آب، طی 10 گام تمام جنبه‌های مختلف از لحاظ ایمنی چک می‌شود و خطر آلودگی آب را پایین 
می‌آورد که اجرای این برنامه برای شهر یزد به طور کامل انجام شده و سایر شهرستان‌ها نیز بر اساس جدول پیشنهادی در شرف انجام است.
 
وی ضمن ابراز خرسندی از این که سال گذشته استان یزد در حوزه مدیریت کیفیت منابع آب رتبه دوم کشوری را اخذ کرد و از وزیر نیرو لوح تقدیر گرفت، عنوان کرد: این موفقیتی بود که با همکاری سایر اعضا از جمله شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، اداره کل محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی استان بدست آمد و امیدواریم منابع آب را از طریق همین کارگروه مدیریت کیفیت،  بهتر پاس داشته و نگذاریم آلوده شود.
 
برخورد با تهدیدکنندگان منابع آب زیرزمینی  
 
«محسن صادقیان» معاون امور عمرانی استاندار نیز با اشاره به بحث آلاینده‌ها و پسماندهای تهدیدکننده منابع آب زیرزمینی گفت: همه دستگاه های ذیربط وارد کار شوند و با جلسه‌های متعدد و بازدیدهای محلی این معضل را کنترل و با متخلفین برخورد کنند.
 
وی با خطاب قرار دادن شرکت آب منطقه‌ای یزد، تأکید کرد: هرگونه واحد آلاینده‌ای که در محدوده آب شرب قرار داشته و یا قرار است ایجاد شود، شرکت آب منطقه ای به ما اعلام کند تا در جلسات مربوطه نسبت به جلوگیری از فعالیت یا واگذاری واحد آلاینده جدید در آن محدوده جلوگیری شود.
 
این مسئول مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را متذکر شد و خاطرنشان کرد: برای سازمان جهادکشاورزی، آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شهری در مورد مدیریت مصرف آب کشاورزی هدف‌گذاری کردیم و جهاد‌کشاورزی موظف شد تا سال 1400، 426 میلیون مترمکعب برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی را کاهش دهد، همچنین1600 چاه را باید به کنتور هوشمند مجهز کنیم که لااقل تا پایان امسال بایستی یکهزار چاه به این کنتور مجهز شوند و سازمان جهادکشاورزی گزارش کاهش مصرف آب را  تا پایان سال ارائه کند.
 
استفاده از پساب صنایع در فضای سبز
 
«مسعود عظیمی» مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد در این جلسه با تشریح اقدامات انجام گرفته در بخش مدیریت مصرف آب و معضلات موجود در صنعت، اعلام کرد: فضای سبز ما، فضای سبز مطمئنی است و صد درصد با آبیاری نوین است و با این روش به مدیریت مصرف آب کمک شد.
 
وی عنوان کرد: چندین شهرک صنعتی مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب شدند و برخی دیگر هم در حال آماده‌سازی به این سیستم هستند.
 
این مسئول افزود: تمامی پساب این شهرک‌ها برای فضای سبز استفاده می‌شود.
 
عظیمی یادآور شد: با اتصال واحدهای صنعتی به تصفیه خانه و نسبت میزان آب مصرفی و آب خروجی بیشتر می‌توانیم روی بحث مدیریت آب و چاه‌های غیرمجاز کنترل داشته باشیم.
 
آبیاری نوین 24500 هکتار از اراضی کشاورزی
 
«سیدجمال سجادی پور» رییس سازمان جهادکشاورزی استان نیز تصریح کرد: در مجموع 24 هزار و 500 هکتار از سطوح زیرکشت استان تحت پوشش شبکه آبیاری نوین قرار دارد و در سال 96 و ابتدای سال جاری 3500 هکتار تحت پوشش این شبکه قرار گرفت.
 
وی نصب کنتور حجمی برای طرح‌هایی که جدید اجرا شده را راحت‌تر دانست و ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح‌ها، 16 میلیون مترمکعب آب که معادل 500 لیتر در ثانیه است صرفه‌جویی می‌شود.
 
سجادی‌پور خاطرنشان کرد: با اجرای این روشها بهره وری بالا می رود و طبق بازدیدی که در شهرستانها داشتیم بسیاری از کشاورزان اعلام کردند که 35 تا 40 درصد افزایش بهره وری داشتند.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0546 sec