شناسه خبر: 11140 منتشر شده در مورخ: 1397/02/28 ساعت: 21:52 گروه: آب و محیط زیست
تصفیه پیشرفته و بهبود کیفیت آب آشامیدنی جهانی

تصفیه پیشرفته و بهبود کیفیت آب آشامیدنی جهانی

google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی

پارت اول

 
تهیه آب آشامیدنی برای نوشیدن و اهداف عمومی و یا تهیه آب خالص و مناسب برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی، بیشترین میزان نیاز به تصفیه آب را دارد و بزرگترین بخش تجهیزات تصفیه را به خود اختصاص میدهد.
تجهیزات تصفیه مخصوص برای سه هدف اصلی در زمینه تصفیه آب مورد نیاز است:
• تصفیه متعارف آب خام؛ آب از منابع سطحی و زیرزمینی کشیده شده و برای ارائه آب شرب سالم و با کیفیت تصفیه میشود.
• تصفیه بیشتر آب آشامیدنی برای استفاده در برنامه های صنعتی خاص.
• تصفیه منابع غیر متعارف آب به منظور افزایش میزان آب شیرین موجود. این منابع غیر متعارف شامل دفع نمک از آبهای شور مانند آب دریا، جمع آوری و بازیافت آب باران و بازیافت آب های فاضلاب شهری از محل های مسکونی می باشد.
فرایندهای مختلف تصفیه که برای کاهش آلاینده های موجود در آب و رسیدن آنها به سطوح مجاز مورد استفاده قرار می گیرند ترکیبی از طرح های سنتی است که در طول سال ها به طور پیوسته بهبود یافته و همچنین سیستم های جدیدی که تحولات بسیار هیجان انگیزی از گذشته تا به امروز داشته اند.
 
منابع آب
در نگاه اول اینگونه به نظر میرسد که آب در دسترس برای بشر بی پایان است، اما این دیدگاه به دور از واقعیت است. اکثر آب های جهان (97.5 درصد از آن) در اقیانوس ها وجود دارد، و تنها یک صد از کل سهام جهانی آب برای نوشیدن مناسب است. حتی این میزان نیز بدون محدودیت نیست، زیرا بیشتر آن (تقریبا 70٪ از آن) در دسترس نیست، زیرا به شکل یخچالهای طبیعی، قله های یخ قطبی، یا در زمینهای نواحی کوهستانی و نواحی قطبی به صورت خاک منجمد (permafrost)، کاملا یخ زده است. از آبهای باقی مانده و متحرک، بیش از 30٪ از آن به عنوان آبهای زیرزمینی نگهداری می شود و تنها 0.4٪ در سطح زمین به عنوان دریاچه ها و رودخانه ها باقی می ماند و یا به اتمسفر می رسد. آبهای زیرزمینی در جهان به میزان 30.1٪ است که از طریق پوسته زمین در حرکت آهسته است و همانطور که گفته شد تمام آب سطحی موجود مقدار اندکی است (0.36٪) که در حقیقت به عنوان بخشی از چرخه هیدرولوژیکی (با تبخیر 04/0 درصد و در نهایت نزول آن به صورت باران) در حال حرکت بر روی زمین است.
با توجه به رشد جمعیت جهان، تقاضا برای آب پیوسته در حال افزایش است. از طرفی دیگر جمعیت های موجود در کشورهای در حال توسعه، هرساله استانداردهای زندگی خود و بالطبع مصرف آب خالص و تصفیه شده ی خود را افزایش می دهند. استانداردهای مورد نیاز تولید و مراقبت از آب آشامیدنی به طور مداوم در حال افزایش است، به طوری که درک مصرف کننده از کیفیت آب دریافت شده به آرامی تغییر می یابد و دیگر تمایلی به قبول آن چیزی که قبلا قابل قبول بوده (از لحاظ طعم، بوی، رنگ و کدر بودن) ندارد.
 
تصفیه آب فله
اولین برنامه های تصفیه که در ابتدای این مقاله ذکر شده است عبارتند از: تصفیه متعارف آب های خام، که نیاز به فیلترهای با ظرفیت بالا دارد. در این آب آشامیدنی میزان جامدات معلق و همچنین آلاینده ها ی دیگر نسبتا کم است. پارامترهای سیستم تصفیه نیز نسبتا ملایم خواهد بود: ویسکوزیته (گرانروی) مایع و تراکم های نزدیک به آب خالص، درجه حرارت نزدیک به محیط.
در این روش های تصفیه آب با توجه به کیفیت آب مورد نظر، غلظت جامدات معلق در آب و آلاینده های باقی مانده و همچنین حداکثر اندازه ذرات آنها و یا غلظت مواد حل شده مشخص میگردد.
 
فرآیند تصفیه
هدف از فرایندهای تصفیه مورد استفاده در تصفیه آب عمدتا جداسازی ذرات جامد معلق در آب است، یعنی رسیدن مقدار آن به چیزی حدود 0.5٪ یا 10 میلی گرم بر لیتر (10 ppm). برای دستیابی به این کیفیت ذراتی که به اندازه شن و ماسه (به قطر 1 میلیمتر و یا بیشتر) و یا مواد آلی کلوئیدی، و یا پاتوژن هایی مانند باکتری و یا ویروس ها (به اندازه 0.1 میکرومتر یا کمتر) از بین برده میشوند.
علاوه بر این هدف اولیه، سیستم تصفیه ممکن است نیاز داشته باشد که قطرات روغن معلق در آب شرب یا مولکول های آلی حلال یا املاح با ذرات بزرگ را نیز حذف کند؛ ذراتی که معمولا علت ایجاد طعم ناخوشایند یا بو و یا حتی رنگ در آب هستند. و یا همچنین ممکن است نیاز باشد یون های کوچک نمک های معدنی حل شده در آب که باعث شوری آب میشود و یون های بزرگ که باعث ایجاد سختی در آب میشود نیز حذف شود.
 
تجهیزات تصفیه
انواع تجهیزات مورد استفاده برای دستیابی به این جداسازی ها در طبقات وسیعی موجود است. این تجهیزات گسترده عبارتند از:
• برای جداسازی مواد جامد معلق: شیر های صافی (strainers)؛ فیلترهای آب عمیق (فیلترهای گرانول ساده یا چند لایه)؛ فیلترهای کارتریج (برای ماکرو و میکروفیلتریشن)؛ غشاهای میکروفیلتریشن
• برای جداسازی قطره های نفت: فیلترهای تلفیقی (عمدتا برای تصفیه فاضلاب)
• برای حذف مواد حل شده در آب: غشاهای اولترافیلتریشن
فیلترهای عمیق متناسب با حجم آب فیلتر و تصفیه شده است، در حالی که غشاء جزء حیاتی برای دستیابی به خلوص نهایی آب است.
 
 
 
 
 
منبع: www.filtsep.com
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0694 sec