شناسه خبر: 11135 منتشر شده در مورخ: 1397/02/25 ساعت: 12:11 گروه: آب و خشکسالی
یزد آب ندارد
گزارش مکتوب:

یزد آب ندارد

خشکسالی های چند سال گذشته باعث شده بخش مهمی از منابع تامین آب استان یزد خشک و یا دچار کاهش آبدهی شدید شود .
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیخشکسالی های  متوالی 15 سال گذشته و کاهش متوسط بارندگی های سالانه به کمتر از 40 میلی متر در سال جاری باعث شده  که از مجموع 19 دشت استان یزد 10 دشت ممنوعه و 4 دشت استان بعنوان دشت بحرانی و فوق بحرانی اعلام شود .

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد میزان افت سطح منابع آب زیر زمینی در برخی مناطق به حدود یک متر رسیده و این موضوع علاوه بر آن ،کاهش کیفیت آب را نیز به دنبال داشته است .

یزد آب ندارد

 محمد مهدی جوادیان زاده می گوید در حال حاضر آب استحصالی از منابع زیر زمینی استان با ای سی بالای دو هزار است که اصلا برای شرب مناسب نیست چرا که از آب بالای 1200 ای سی نمی توان برای شرب استفاده کرد .

 سید محمد طباطبایی معاون بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد هم می گوید میزان افت سالانه سطح سفره های آب زیر زمینی استان یزد افزون بر 45 سانتی متر است  و این موضوع طی 15 سال گذشته خشک شدن بسیاری چشمه ها و قنات های استان را که بخش مهمی از آب شرب روستاهای استان را تامین می کرده است بدنبال داشته است .

این موضوع  مهم یعنی کاهش منابع آبی باعث شده که امروزه بخش مهمی از آب شرب استان یزد از محل آب انتقالی به استان تامین شود.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد در حال حاضر سهم استان یزد از آب انتقالی نیز سالانه 60 میلیون متر مکعب است .

یزد آب ندارد

خشکسالی وبیلان منفی سفره های آب زیرزمینی

 به گفته جوادیان زاده هم اکنون به دلیل کاهش ورودی آب  به سفره های زیر زمینی و برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی به دلیل خشکسالی های پیاپی میزان برداشت های سالانه چیزی افزون بر 350 میلیون متر مکعب بیش از ورودی آب به سفره های آب زیر زمینی است و این موضوع باعث بیلان منفی آب از سفره های آب زیر زمینی  و افت نیم متری سفره های آب زیر زمینی در استان شده است .

 وی می گوید میزان ورودی آب به سفره های آب زیر زمینی در استان حدود 900 میلیون متر مکعب است و این در حالیست که میزان برداشت از سفر ها افزون بر یک میلیون سیصد هزار متر مکعب اعلام شده است .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد می گوید هم اکنون   کمتر از 40درصد از آب مورد نیاز استان از منابع داخلی تامین می شود و آب انتقالی آب شرب تمامی شهرستان های استان را تامین می کند .

یزد آب ندارد

آب انتقالی منبع اصلی آب شرب مردم استان یزد

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ایی یزد درحال حاضر سهم استان یزد از آب انتقالی سالانه 60 میلیون متر معکب است که در ابتدا وسالهایی که کمتر درگیر خشکسالی بوده ایم ،این میزان در حدود 66میلیون متر مکعب بوده است .

 مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد نیز    می گوید هم اکنون 75 درصد آب شرب  مردم استان یزد از آب انتقالی  تامین می شود و آب چاهها و منابع آب زیر زمینی استان تنها کمتر از 30 درصد آب شرب مردم استان را تامین می کند .

 به گفته اسلامی در حال حاضر تمامی شهرهای استان یزد از آب انتقالی برای شرب استفاده می کنند و درصورت بروز مشکل در خط انتقالی آب شرب برای تامین مردم استان وجود ندارد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ایی یزد در این زمینه می گوید بیش از 96 درصد آب انتقالی به استان یزد در بخش شرب مصرف می رسد و تنها چیزی حدود 4 درصد در بخش صنعت به مصرف می رسد و آن هم قابل پیگیری و رصد کردن است و قطره ای از آن نیز در بخش کشاورزی مصرف نمی شود .

 

  وارد شدن آب چاه ها به مدار

با کاهش ده درصدی آب انتقالی به استان یزد (از 66 به 60 میلیون متر مکعب )و تداوم خشکسالی از اواسط اردیبهشت ماه چند حلقه چاه وارد مدار آبرسانی به یزد شده است که این عامل نیز موجب بالارفتن ای سی و تغییر طعم ومزه آب نیز شده است.عاملی که از طریق افت فشار آب در لوله  منازل طعم خشکسالی را به مردم نیز چشانده است.

البته نباید این نکته را نادیده گرفت که در برخی مناطق استان چون شهرستان اردکان آب استحصالی از چاهها دارای ای سی 2500  به بالاست که به هیچ عنوان نمی توان از آنها برای شرب استفاده کرد .

آبرسانی سیار به روستاها ومناطق خشک

  در عین حال خشکسالی ها و کاهش منابع آبی باعث خشک شدن منابع آبی بسیاری از روستاهای استان هم شده و هم اکنون بالغ بر 300 روستای استان آب خود را به وسیله تانکر تامین می کنند.

  محمدفاتحی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد می گوید هم اکنون علاوه بر آبرسانی سیار به روستاها به دلیل افت سطح منابع آبی و کاهش میزان بارندگی ها در حال حاضر آب آشامیدنی ساکنان 600 روستای استان یزد جیره بندی شده است و تامین آب روستاهای بدون آب بعنوان مهمترین دغدغه مسئولان استان به شمار می رود .

این مقام مسئول می گوید برای رفع مشکل مردم در روستاها حفر ، تجهیز و بهسازی 45 حلقه چاه در دستور کار قرار گرفته است.

بر اساس پیش بینی شرکت آب منطقه ایی یزد میزان آب شرب استان یزد در سال 1425 بیش از 250 میلیون متر مکعب در سال است و این موضوع  توجه جدی مسئولان این بخش را درمدیریت مصرف و روش های  کاهش مصرف در بخش های مختلف  را در کنار طرح های انتقال آب به استان را  دوچندان کرده است .

مدیریت مصرف آّب راهبرد اصلی مقابله با بحران آب

مدیریت مصرف آب وصرفه جویی بهینه می تواند بعنوان راهبرد جدی مدیریت مصرف مطرح باشد اما در کنار آن می توان به  جایگزینی کشت های کم آبخواه ، پیداکردن شیوه هایی برای تولید وانتقال آب ،همچنین توسعه روش های نوین آبیاری ، شیرین سازی آب از محل آبهای غیر متعارف و جدا سازی شبکه های آب شرب و بهداشت و طرح های انتقال آب به عنوان مهمترین راهکارهای تامین آب استان کویری و خشکیده یزد توجه کرد.

همه این راهکارها مهم است اما مهمتر از همه این ها ،این است که یادمان نرود یزد آب ندارد.

 
 
منبع:خبرگزاری صداوسیما
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0512 sec