شناسه خبر: 11118 منتشر شده در مورخ: 1397/02/17 ساعت: 09:33 گروه: آب و خشکسالی
نشست زمین پیامد خشکسالی های پیاپی دراستان یزد

نشست زمین پیامد خشکسالی های پیاپی دراستان یزد

نشست زمین یکی از مهمترین عوارض ناشی ازخشکسالی های چندین سال گذشته و کاهش آب سفره های زیر زمینی در استان یزداست .
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبینشست زمین  یکی از مهمترین عوارض ناشی ازخشکسالی های چندین سال گذشته و کاهش آب سفره های زیر زمینی پدیده ای که نتیجه بیلان منفی سفره های آب زیر زمینی در استان یزداست .

 
کارشناس آب های زیر زمینی شرکت سهامی آب منطقه ایی یزد گفت: نشست زمین زمانی رخ می دهد که میزان آب ورودی کمتر از میزان برداشت از سفره های زیر زمینی باشد .
 
فهیمی افزود: بیلان منفی سفرهای زیر زمینی باعث افت سطح آب سفرهای زیر زمینی و در نتیجه شور شدن آب و در نهایت فرونشست زمین و مرگ سفره آب زیر زمینی خواهد شد .
 
دهقان رئیس گروه مطالعات آب های زیر زمینی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد هم می گوید در حال حاضر این پدیده ، دو دشت بزرگ یزد اردکان و ابرکوه بعنوان پرجمعیت ترین مناطق استان را تهدید می کند.
 
 به گفته وی خشکسالی های چند سال گذشته و در نتیجه کاهش ورودی آب به سفره های زیر زمینی در استان یزد باعث تشدید پدیده نشست زمین در برخی نقاط استان شده است .
 
 وی می گوید سالانه چیزی حدود 43 سانتی متر سطح آب سفره های زیر زمینی در دشت یزد اردکان پایین می رود و این موضوع پدیده فرونشست زمین در استان را تشدید می کند .
 
 این کارشناس می گوید مدیریت مصرف آب و صرفه جویی در تمامی بخش های مصرف از جمله کشاورزی و مصرف بهینه آب تنها راه پیشگیری از این معضل است .
 
وی می گوید درصورت پیشروی این نشست ها به نقاط مسکونی این پدیده می تواند به بناهای مسکونی ، خطوط آب ، گاز وتخریب آسیب بزند.
 
منبع:قطره
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0482 sec