شناسه خبر: 11080 منتشر شده در مورخ: 1397/02/06 ساعت: 09:33 گروه: آب و خشکسالی
تسریع ذوب شدن یخهای گرینلند با گرمتر شدن هوا

تسریع ذوب شدن یخهای گرینلند با گرمتر شدن هوا

google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبییکی از مسائلی که در اثر گرم شدن هوا با آن رو به رو هستیم ذوب شدن یخهای یخچالهای قطبی و در نتیجه بالا رفتن سطح دریا در سرتاسر جهان خواهد بود. در حال حاضر، در حدود یک میلیارد نفر در مناطقی زندگی می کنند که اگر سطح دریا 3 فوت افزایش یابد محل زندگیشان دچار مشکل خواهد شد. بنابر این معضلی که با آن رو به رو هستیم به مراتب خطرناکتر از چیزی است مه تصور میشود. اما این روند تا چه حد ادامه خواهد داشت و نتایج آن تا چه حد ناگوار خواهد بود نامشخص است. آزمایشات و مدل سازی کامپیوتری توسط عده ای از دانشمندان، در مورد ورقه یخی گرینلند، در حال انجام است تا به بررسی روند افزایش دما و سرعت ذوب شدن یخها بپردازند.

 
 
 
پاتریک اپلگیت (Patrick Applegate) ، دانش پژوه مطرح موسسه سیستم های زمین و محیط زیست ایالت پنی، گفت: "گرچه بسیاری از مردم از این موضوع مطلعند که سطح دریا با ذوب شدن ورقه های یخ در حال افزایش است، ما هیچکدام واقعا نمی دانیم که این اتفاق چقدر سریع این رخ خواهد داد."
 
اگر تمام ورق یخ گرینلند ذوب شود، سطح دریا در حدود 24 فوت افزایش خواهد یافت. در 100 سال گذشته، سطح دریا در منطقه نیویورک تنها حدود یک پا افزایش یافته است. با این حال، در دراز مدت طوفان در بالای این منطقه افزایش یافته است، به طوری که افزایش سطح دریا اجازه می دهد تا طوفان های آینده باعث ایجاد سیل در مکان هایی که مردم آمادگی آن را ندارند شود. یک مثال واضح مربوط به زمانی است که طوفان شنی رخ داد و بخشی از سیستم تونل مترو نیویورک دچار سیل شد.
 
گرینلند نسبت به خیلی از نقاط زمین بیشتر در برابر ذوب آسیب پذیر است، زیرا این ناحیه زمین حدود 50 درصد گرمتر از متوسط جهان است. یخ دریای قطبی، تا زمانی که وجود دارد، انرژی خورشید را از طریق جو جذب می کند، اما وقتی که یخها ذوب شود و روی آب پوششی نباشد، آب انرژی خورشید را جذب می کند و به عنوان گرما به هوا باز می گرداند. در طول چند دهه گذشته، میزان پوشش یخ در قطب شمال، کاهش یافته است، و احتمالا این کاهش در آینده ادامه خواهد یافت و منجر به افزایش شدید دمای گرینلند خواهد شد. ورقه یخ گرینلند بر پایه ی سنگی است که در بالای سطح دریا قرار دارد.
 
بازخوردهای سیستم آب و هوایی باعث سرعت گرفتن افزایش دما در قطب شمال می شود. بازخورد های دیگری نیز وجود دارد که باعث ذوب شدن یخ گرینلند می شوند مثلا بازخورد ذوب بالا. این یعنی یک سال نسبتا گرم در گرینلند باعث کاهش بیشتر یخ در اطراف لبه های ورقه یخی می شود و سطح ورقه یخی را کاهش می دهد. آنچه میدانیم این است که جو در ارتفاعات پایین تر گرمتر است، بنابراین در سطوح پایین تر احتمال ذوب شدن یخ نیز بیشتر است. این موضوع می تواند منجر به افزایش سرعت ذوب یخ و در نتیجه افزایش سطح دریا شود.
 
فرم دیگری از بازخورد به این دلیل است که صفحات یخ توده های بزرگی هستند که می خواهند گسترش یابند. این گسترش می تواند با افزایش یخ به حفظ ورقه یخ کمک کند اما نکته دیگر این است که از طرفی با یخ زدن به مکان های پایین تر و گرمتر گسترش می یابد، که در نتیجه با افزایش دما سرعت ذوب شدن یخ نیز افزایش خواهد یافت.
 
اپلگیت همچنین گفت: "مطالعات بسیاری در مورد افزایش سطح دریا انجام شده است، که بازتاب هایی را که موجب افزایش سریع سطح دریا میشود نشان میدهد اما ما میخواهیم اثرات این بازخوردها را بررسی کنیم."
 
محققان با استفاده از دو مدل به بررسی ورقه یخ گرینلند پرداخته اند که شامل برخی از بازخوردهای مهم است. مدل اول یک مدل سه بعدی از این یخچال است. مدل دوم با استفاده از ترانسکت (transect) در سراسر جزیره به بررسی میپردازد. این پژوهش توسط برایان پاریزک، استادیار علوم زمینشناسی و ریاضیات انجام میشود. رابرت نیکلاس، همکار پژوهشی در این پروژه، برای انجام هر دو مدل، برآورد می کند که چگونه می تواند پروسه ی گرم شدن گرینلند را با استفاده از نتایج مدل های آب و هوایی جهانی بازسازی کند.
 
هر دو مدل سه بعدی و ترانسکت نشان داد که با افزایش دما، زمان لازم برای از دست رفتن یخچال یخ از روی سطح یخ گرینلند کاهش می یابد. "مقیاس زمان کوتاهتر - ذوب شدن سریعتر" باعث افزایش سریعتر سطح دریا نیز میشود.
 
محققان در آخرین مقاله از آب و هوای پویا (climate dynamics) بیان کردند: "تجزیه و تحلیل های ما نشان می دهد که اگر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قبل از افزایش شدید دما اتفاق بیفتد، تا حدود زیادی به جلوگیری از افزایش سطح دریا در اثر ذوب شدن ورقه یخ گرینلند کمک میکند."
 
اپلگیت در سخنانش همچنین تاکید کرد: "اگر ما قصد داشته باشیم برای جلوگیری از روند افزایش سطح دریا اقداماتی را انجام دهیم، باید آن را به زودی انجام دهیم، نه بعدا! زیرا هر چه بیشتر صبر کنیم، تغییرات سریع تر صورت خواهد گرفت، تغییراتی که مقابله با آنها به مراتب سخت تر از الان خواهد بود."
 
 
منبع: www.sciencedaily.com
 
 
ترجمه:یزدبی آبی
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0484 sec