شناسه خبر: 11059 منتشر شده در مورخ: 1397/01/31 ساعت: 14:05 گروه: آب و خشکسالی
چند نکته مهم درباره آبیاری جهت مدیریت بهتر منابع آب

چند نکته مهم درباره آبیاری جهت مدیریت بهتر منابع آب

یکی از نکاتی که به حفظ مواد مغذی خاک و همچنین به حفظ آب کمک میکند نوع محصولاتی ست که در زمین زراعی کاشت میشود. کشت گیاهانی که نیاز به آب زیادی ندارند و کشت گیاهان مکمل به صورت دوره های متوالی می تواند به حفاظت از خشکسالی، آبیاری و کشاورزی کمک کند و باعث مدیریت بهتر منابع آب شود.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیسیستم های جریان گرانشی و سیستم های آبیاری مختلف بسته به نوع خاک و آب و هوا می توانند برای استفاده مناسب تر از آب و همچنین کاهش هزینه ها استفاده شوند. برای اندازه گیری و کنترل مقدار آب مورد استفاده برای آبیاری می توان از جریان متر آب استفاده کرد.

 
استفاده از برنامه های آب و هوایی ممکن است مفید باشد، زیرا شما می توانید اطلاعات خاص و بسیار دقیقی در مورد تغییر شرایط دریافت کنید، بنابراین می توانید تجهیزات آبرسانی خود را دقیقتر تنظیم کنید تا بتوانید منابع آب کلی خود را بهتر مدیریت کنید. مثلا سیستم آبیاری وجود دارد که در آن از سنسورها برای تشخیص و پیشبینی شرایط آب و هوایی و تنظیم دوره و میزان آبیاری استفاده می شود و می تواند مصرف آب کشاورزی را حدود 10 درصد کاهش دهد.
 
شخم زدن زمین و استفاده از کمپوست و پوشش گیاهی مناسب می تواند باعث ذخیره آب شود و معمولا این تلاش ها نیازمند دانش و اطلاعات راجع به گیاهان میباشد. باید دقت کرد که استفاده از پوشش گیاهی مناسب همچنین باعث کاهش فرسایش خاک می شود که در نتیجه باعث کاهش رواناب به رودخانه ها می شود و کیفیت آب در این اکوسیستم ها را محافظت می کند. نکات دیگری که باید به آن توجه داشت چرخش محصول یا همان استفاده از گیاهان مکمل به صورت دوره ای و حفظ فاصله یکنواخت میان گیاهان در هنگام کاشت است. مثلا یکی از گیاهانی که نیاز به آب کمی دارد و نتیجه ی کشت آن در حدود 100 روز مشخص میشود گیاه کینوا است که مدتی است در کشور خودمان نیز کاشت میشود و سرشار از آهن، ویتامین، فسفر و امگا3 است.
 
یکی دیگر از روشهایی که به بیشتر شدن آب در دسترس و جلوگیری از کمبود آب کمک میکند تصفیه آب و یا استفاده مجدد از آن است. یکی از مشکلاتی که این روزها کیفیت آب و میزان آب قابل استفاده را کاهش میدهد زباله های زمین های زراعی و مواد شیمیایی است که بشر تولید میکند. این آلودگی ها می توانند سیستم های زیست محیطی را ویران کنند و منابع طبیعی آب مانند آبشارها، رودخانه ها، حوضچه ها و دریاچه ها را آلوده کنند. منابع آب زیرزمینی یکی از اصلی ترین منابع آب مورد استفاده بشر هستند که باید از تمام انواع آلودگیها حفظ شوند. بنابر این یکی از نکاتی که باید به آن دقت کرد این است که رواناب ها را با زباله ها و آلودگی های مزارع و زباله های تولید شده توسط بشر آلوده نکنیم.
 
بازیافت و استفاده مجدد از آب کاری دشوار، زمان بر و هزینه بر است. یکی از روشهای پیشگیری از بازیافت و تصفیه آب کشاورزی ارگانیک است، زیرا در این نوع کشاورزی از مواد شیمیایی که به صورت معمول در اکثر کشاورزیهای متعارف مصرف دارند استفاده نمی شود. بنابراین، با استفاده از این روش میتوان هزینه ای که برای تهیه این مواد شیمیایی و کودهای شیمیایی صرف میشد را کاهش داد و یا حتی به صفر رساند و نکته مهمتر این است که در این روش از تولید رواناب آلوده نیز جلوگیری میشود. کشاورزی ارگانیک و توجه به نوع کاشت گیاهان و همچنین استفاده از گیاهان مکمل از تقلیل منابع آب زیرزمینی نیز جلوگیری میکند.
 
 
 
علاوه بر این، در کشاورزی ارگانیک میتوان کیفیت خاک را حفظ یا حتی افزایش داد، زیرا استفاده مکرر از مواد شیمیایی خاص می تواند خاک را از بین ببرد.
 
آبیاری قطره ای: تحقیقات نشان داده است که این نوع آبیاری می تواند میزان مصرف آب را 33 الی 40 درصد کاهش دهد. درست است که این روش از آبیاری ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری داشته باشد و غیرمنطقی به نظر برسد که به همین دلیل هم بسیاری از کشاورزان از استفاده از این روش سر باز میزنند؛ اما در طول زمان و با کاهش هزینه ی مربوط به آب این روش مقرون به صرفه تر میباشد.
 
مثلا در مورد کاشت گیاهان خاص و نوع پوشش گیاهی نکته ای که میتوان گفت این است که سعی کنید برخی از محصولاتی که چند ساله هستند را در زمین زراعی خود داشته باشید، زیرا این نوع گیاهان سالانه می توانند باعث از بین رفتن آلودگی های آب و نیترات بیش از حد شوند.
 
یکی از روشهای طبیعی که کشاروز میتواند آب مورد نیاز گیهان خود را فراهم کند استفاده از حوضچه های خاص برای ذخیره سازی آب باران است. این روش حتی برای ملک های مسکونی نیز کاربرد دارد. این منبع میتواند پشتیبانی برای مواقع اضطراری باشد.
 
کاشت علوفه در سطح زمین زراعی و مواد آلی اضافی خاک نیز می تواند باعث صرفه جویی در مصرف آب شود. علوفه و نوع گیاهی که کشت شده به میزان زیادی در جذب آب و جلوگیری از ایجاد رواناب جلوگیری میکند.
 
ظرفیت نگهداری آب خاک را می توان با استفاده از کمپوست و یا مالچ پاشی افزایش داد.
 
بر اساس یک منبع USDA، هزینه آب پمپ شده در هر هکتار برای مزارع از بین 48 دلار و 68 دلار متغیر است.  در ایالات متحدهدو دلیل اصلی وجود دارد که باعث میشود افراد در هنگام استفاده از آب ملاحظه کنند. اول این که مردم میدانند که تغییرات آب و هوایی و رویدادهای شدید آب و هوای مانند خشکسالی چقدر محتمل است.
 
و این بدان معنی است که در این شرایط کشاورزان و مصرف کنندگان به غیر از صرفه جویی آب انتخاب دیگری نخواهند داشت. دومین دلیل نیز افزایش قیمت آب است که میتواند بسیار تاثیر گذار باشد. استفاده از این سیاست در ایران نیز میتواند منجر به صرفه جویی هرچه بیشتر آب و استفاده از روشهای آبیاری قطره ای شود.
 
 
کشاورزان اولین کاری که میتوانند برای صرفه جویی در مصرف آب بکنند این است که سعی کنند از روشهای جدید در حفاظت از آب و آبیاری آگاهی داشته باشند و بررسی کنند که کدام یک از آنها امکان پذیرتر است و همچنین اینکه ببینند چگونه میتوان این روشهای نوین را با شیوه های فعلی کشاورزی مرتبط کرد.
 
درست است که تغییر در روش آبیاری و سیستم کشاورزی سنتی کاری بسیار سخت است، اما از آنجایی که یکی از بیشترین جاهایی که در آن آب هدر میرود همین آبیاری سنتی است دقت در انتخاب روش نوین آبیاری به جلوگیری از پیشرفت روند بی آبی کمک می کند. اگر خشکسالی های بیشتری در انتظار ما باشد احتمال افزایش قیمت آب نیز بیشتر میشود که این موضوع ممکن است منجر به سختتر شدن شرایط کشاورزان و ورشکستگی آنها شود. بنابر این اجرای اقداماتی در جهت مصرف بهینه آب و همچنین هزینه کردن برای آبیاری قطره ای معقول به نظر میرسد.
 
درست است که کشاورزی از هزاران سال پیش تا کنون برای تامین مواد غذایی بشر انجام میشود و به انسان ها کمک می کند که متمدن تر شوند و در تجارت نیز بسیار موثر است. اما بدون سازوکار مناسب برای آبیاری و مدیریت منابع آب، ممکن است با کمبود آب جدی تری مواجه شویم که این موضوع برای بشریت بسیار خطرناک است...
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
آرشیو
Page Generated in 0/0559 sec