شناسه خبر: 10868 منتشر شده در مورخ: 1395/09/10 ساعت: 09:46 گروه: آب و محیط زیست
یخ زیر پوست مریخ است

یخ زیر پوست مریخ است

سازمان فضایی آمریکا یک گستره یخی مهم در زیر خاک مناطق غیرقطبی مریخ کشف کرده است که می‌تواند آینده سفر به این سیاره را تغییر دهد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی  به‌نقل از نیویورک‌تایمز، سفر و سکونت به مریخ هنوز هم یک رویا محسوب می‌شود چراکه حمل مقدار تجهیزات و آب و آذوقه مورد نیاز برای اقامت در این سیاره قرمز رنگ، هنوز هم غیرممکن است. برای غلبه بر این موانع و تامین مایحتاج مورد نیاز برای سکونت فضانوردان روی این سیاره، باید منابع را از خود آن تامین کرد اما نبود آب قابل آشامیدن اصلی‌ترین دغدغه سازمان‌هایی فضایی بود که اکنون با کشف تازه ناسا ممکن است این دغدغه نیز رفع شود.

تا پیش از این تصور می‌شد که آب به صورت یخ‌های ناخالص تنها در قطب‌های مریخ وجود دارد اما مدارگرد ناسا که قابلیت بررسی چگالی و ترکیب خاک از ارتفاع را دارد پس از بررسی ناحیه «اوتوپیا پلنیتیا» (Utopia Planitia)‌ کشف کرد که یک لایه یخی به قطر 80 تا 180 متر زیر خاک پوسته این ناحیه وجود دارد.

نکته هیجان‌انگیز‌تر این است که این منبع یخی حاوی آبی با خلوص دست کم 50 درصد است که می‌تواند با کمی تصفیه برای آشامیدن نیز استفاده شود. در صورتی‌ که این کشف در مراحل بعدی مورد تائید قرار گیرد، می‌توان امیدوار بود که آب آشامیدنی و سوخت مورد نیاز برای استفاده در مریخ در دسترس خواهد بود.

محققان ناسا منشاء این یخ را دوران یخبندان مریخ ذکر کرده‌اند و توضیح دادند که در پایان عصر یخبندان مریخ، این سفره یخی قبل از ذوب و جاری شدن به سوی دریاچه‌ها، زیر لایه‌ای از خاک مدفون شده است و همین موجب دوام آن تا به امروز شده است.

پس از دوران یخ‌بندان مریخ، یخ‌های سطحی این سیاره سریعا ذوب و به دریاچه‌ها سرازیر و طی مدت کوتاهی نیز یا به صورت بخار یا به‌ صورت تعلیق از این سیاره خارج شدند. وسعت میدان یخی کشف‌شده به اندازه ایالت نیومکزیکو آمریکا برآورد می‌شود.

مدارگردهای قبلی ناسا مانند «اودیسه مریخ»، توانایی بررسی زیر سطحی را نداشتند و این تکنولوژی در آخرین فضاپیماهای این سازمان فضایی گنجانده شده است.

 

کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0518 sec